Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler USTAD'ta Konuk Oldu

Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler USTAD'ta "Çözüm Süreci ve Yerel Seçimler" ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu

Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler USTAD'ta Konuk Oldu

Mardin merkezli düşünce kuruluşu USTAD’ın  "Konu, Konuk Buluşmaları" kapsamında AK Parti heyetinin ağırlandığı toplantıda eski İçişleri Bakanı Muammer Güler "Çözüm Süreci ve Yerel Seçimler" ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


AK Parti Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, Belediye Başkan Adayı Serdal Yay, Ak parti il başkanı İbrahim Fide ve İlçe Başkanı Medeni Çelik’in katıldığı toplantıda USTAD heyetine konuşan Güler, Kavganın durması, çatışmanın durması, çatışmasızlık ortamının oluşmasının bir çok şeye zemin açtığını söyledi.

Bir yerdeki meseleyi çözebilmek için o yerdeki gergin ortamı, çatışma ortamını bitirmek gerektiğini söyleyen eski İçişleri Bakanı ve Mardin Milletvekili Muammer Güler çözüm süreci ve normalleşme ile ilgili olarak şöyle konuştu.

"Toplumsal gerilimin arttığı yerde bir şey yapılamaz ve kıymeti harbiyesi kalmaz. Bu konuda öncelikle terörün, o silahlı unsurlarının yurt dışına çekilmesi, ateşin durması gerekir. Ateşkes gibi bir kavramı biz teknik olarak kabul etmiyoruz. Kavganın durması, çatışmanın durması, çatışmasızlık ortamının oluşması bir çok şeye zemin açtı. Arkadaşlar, 'sosyal değişimler, kısa zamanda netice vermez' diyorlar. Bunların bir veya 2 dönem sonra nasıl yerleştiğini göreceğiz. Geçen dönem, 'ne olur gelmeyin' diyen ve gelmemizden endişe duyan köylüler, 'gelin bizi de ziyaret edin' diyorlar. Bu neyin ifadesi? Çözüm süreci ile oluşan bu huzur ortamı, böyle bir korkuyu ortadan kaldırdı. Bunlar daha da gelişecek. Toplumun bu konuda kendini aşması lazım."

USTAD Başkanı Ahmet Akgül de çözüm sürecinin bölgede güven ve huzur ortamını artırdığını, yaklaşan seçimlerde bu olumlu havanın göz önünde bulundurularak, herkesin daha hassas olması gerektiğini kaydetti.

Akgül, "USTAD olarak bizler, platformlar oluşturarak katkı sunmaya çalışıyoruz. Umudumuz odur ki başlatılan bu süreç amacına ulaşır" diye konuştu.

30 Mart Yerel seçimlerine de değinen eski İçişleri Bakanı Güler, 17 ve 25 Aralık'ta hayata geçirilmek istenen operasyonla Marmaray, hızlı tren, 3. köprü, İstanbul'daki 3. Havalimanı, körfez geçişi ve Kanal İstanbul projelerine usulsüzlük ve yolsuzluk gerekçesiyle tedbir konularak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hedef alınmak istendiğine dikkat çekti.

Bu operasyonlar nedeniyle 30 Mart seçimlerinin seçim olmaktan çıktığına işaret eden Güler, "Başbakan olmadığı takdirde ne belediye başkan adayları, ne benim, ne de milletvekillerinin kıymeti harbiyesi yoktur. Bu yüzden 30 Mart seçimleri önemlidir" şeklinde konuşarak yerel seçimlerin önemine değindi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2014, 20:46

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER