AK Parti'de istifa operasyonu derinleşiyor!

AK Parti'de yeni genel başkan için kadro değişikliği başladı. AK Parti Genel Merkezi yüzlerce yöneticinin istifasını istedi.

AK Parti'de istifa operasyonu derinleşiyor!
AK Parti'de operasyon genişliyor. Parti y önetimi 40’a yakın il başkanı 300 ilçe başkanının istifasını istedi.

AK Parti kaynaklarından edindiği bilgiye göre, birçok ilde kadrolar tamamen değişecek. Değişikliğin gerekçesinin ise AK Parti'nin yeni genel başkan seçimi için kurultay hazırlığı olarak yorumlandı.

30 Mart seçimleri sonrasında AK Parti seçim değerlendirmesi ve yönetimlerle ilgili teşkilattan düzenli rapor alıyordu. Bu raporlar doğrultusunda Genel Merkez 40’a yakın il başkanı ve 300 ilçe başkanını değiştirme kararı aldı. Ankara’da İl Başkanı ve 15 ilçe başkanı’nın istifası istenirken, İstanbul’da da bazı ilçe başkanlarından istifaları istendi.

İstifası istenen il ve ilçe yönetimleri, istifalarını sunmaya başladılar. Al Jazeera Türk'ün haberine göre, şu ana kadar Ankara, Çanakkale, Mersin, Iğdır, Şırnak, Nevşehir, Tekirdağ, Kars, Hatay il başkanları istifa etti. İzmir il başkanlığı ise istifasını salı günü sunacak.

AK Parti kaynaklarından edindiği bir diğer bilgiye göre ise kadrolarda yeni isimlere ve daha çok milli görüş kökenli gençlere yer verilecek.

YENİ GENEL BAŞKAN İÇİN HAZIRLIK MI?

Cumhurbaşkanlığı seçimine 2 ay kala henüz adaylar netleşmese de Erdoğan’ın adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığına aday olup seçilirse, başbakanlıkla birlikte, parti başkanlığını da bırakacak. Bu durumda AK Parti’nin 45 gün içinde yeni genel başkanını seçmek üzere Kongre yapması gerekiyor.

Mevcut delegeyle yeni Genel Başkan seçiminde bir sürpriz yaşamamak için Ak Parti’de uzun süredir titiz bir çalışma yürütülüyordu. Buna göre yenilenmeye gitmek isteyen partide İl Başkanları ve ekiplerinden istifaları istendi. Yeni göreve gelecek yönetimler AK Parti’nin Genel Kongresi’nde oy kullanacak delege listelerini de belirleyecek. Böylece yapılacak yeni görevlendirmelerle yeni yönetim ve delege müstakbel Genel Başkan’ın iradesiyle bugünden oluşturulmuş olacak.

AK Parti 30 Mart Yerel seçimlerinden sonra Genel Merkez’de önemli değişikliklere gitmiş. Partinin Teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı koltuğuna Ekrem Erdem’in yerine, Demokrat Parti’den AK Parti’ye katılan Süleyman Soylu getirilmişti.

www.habername.com

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 21:55

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER