“Umarım Bunların Gidişi, Diğerlerinin Gelişine de Vesile Olur.”

Merkezi Kızıltepe'de olan ve kısa adı OHAK-DER olan Ortadoğu Halklarının Birliğini Koruma, Kalkındırma ve Strateji Araştırmalar Merkezi; çocuklarını PKK'dan geri isteyen anneler ile ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.

“Umarım Bunların Gidişi, Diğerlerinin Gelişine de Vesile Olur.”

 Yaptığı yazılı açıklamada; "Kalıcı bir huzurun oluşmasını temenni ettiklerini ve bunun oluşması için gerekli adımların atılması ve fedakârlıkların yapılması için dua ettiklerini" dile getiren OHAK-DER Başkanı M. Burhan Hedbi, “Birkaç gündür Diyarbakır’da “Çocukları İçin Oturma Eylemi Yapan” anneler gündemdedir” dedi.

Hiçbir anne çocuğundan ayrı yaşamak istemez. Bunu kabul etmek gerekir. Hoş karşılamanın ötesinde bunun için çaba da göstermek gerekir. Zira bu insani ve fıtridir. Öte yandan bir yılı aşkındır ki insanlarımız ölmüyor. Tabutlar gelmiyor ve yürekler dağlanmıyor. Anneler ağlamıyor. Bir anneyi anlamak için yine anne olmak gerekir, yoksa bunu empatiyle filan anlayamazsınız. Umarım tüm çocukların anneleriyle huzurlu ve onurlu bir hayatı yaşayacak koşullar oluşur.

Bugünlerde ümit verici olaylar yaşanmaktadır. Aslında bunlar eskiden de vardı ama ya korkudan veya mahalle baskısından ötürü dillendirilemiyordu. Bunların bugün dillendiriliyor olması, normalleşmenin beraberinde getirdiği olumlu havanın sonucudur. Normalleşme için verilen çabalar ve göze alınan siyasi risk ve sorumluluk sayesindedir. Umarım bu fedakârlıklar, Yusuf ve kardeşlerinin olayında olduğu gibi tam bir helalleşmenin oluşmasına vesile olur. "Yusuf, kardeşlerinin yaptıklarını yüzlerine vurmadı."

Hedbi, ayrıca şöyle dedi; “ Umarım bunların gidişi, diğerlerinin gelişine de vesile olacak yol ve yöntemleri beraberinde getirir. Yusuf’tan  (a.s) sonra Bünyamin de alıkonulunca Yakub (a.s) da şöyle demişti: “Artık bana düşen, güzel bir sabırdır. Umulur ki, Allah onların hepsini bana getirir. 12/83" 

 

[OHAK-DER]

Ortadoğu Halklarının Birliğini Koruma, Kalkındırma ve Strateji Araştırmalar Merkezi

30.05.2014

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2014, 00:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER