Türk: Bugün Artık Parti Meselesinden Çıkmışız

Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde aralarında AKP belediye meclis üyesi ve AKP Kızıltepe ilçe yönecisinin de bulunduğu Dirbasî Aşireti, HDP’ye geçiş yaptı.

Türk: Bugün Artık Parti Meselesinden Çıkmışız

Bölgede AKP’nin günden güne adeta kan kaybettiği ve 7 Haziran seçimine sayılı günler kala HDP’ye yapılan destek ve katılım ziyaretleri devam ediyor. Kızıltepe İlçesi’nde AKP’ye yakınlıkları ile bilinen ve aralarında AKP Kızıltepe Belediye Meclis Üyesi Baki Yiğit ile AKP Kızıltepe İlçe yöneticisi Barış Tezdönen’inde bulunduğu Dirbasî Aşireti, HDP Kızıltepe ilçe seçim bürosunu ziyaret ederek HDP’yi desteklediklerini açıkladı. Kızıltepe Özgürlük Meydanında DBP, HDP Kızıltepe ilçe örgütü ile Kızıltepe Belediyesi Eş Başkanları tarafından karşılanan aşiretin önde gelenleri HDP ilçe seçim bürosuna alkış ve sloganlar eşliğinde geçti. Katılım sırasında DBP, HDP Kızıltepe ilçe örgütleri, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Ahmet Türk ve Februniye Akyol Akay, Kızıltepe Belediyesi Eş Başkanları İsmail Ası ve Leyla Salman ile çok sayıda kişi hazır bulundu.

 

“Bugün artık parti meselesinden çıkmışız”

 

Burada konuşan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, HDP’yi ziyaret eden Dirbasî Aşireti’nin aslında kendi evlerine geldiğini belirterek mutlu olduklarını söyledi. çok değerli ailelerin artık kendileri ile beraber olduğunu sözlerine ekleyen Türk, “Burası bizim yerimiz değildir. Burası onların yeridir. Çünkü biz barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesini beraber yürütüyoruz. Ve hepimizin amacıda bu ülkede barışı kalıcı hale getirmektir. Bugün Kürt halkı Kobanê’yi, Şengal’ı ve Rojava’yı yaşayarak büyük acılar çekti. Ama bu gerçeğide görmek gerekli bugün Kürt halkının direnişi olmasaydı DAİŞ çeteleri bütün halkları teslimiyeti altına alacaktı. Ama Kürtlerin direnişi ile bugün halklarımız nefes almaktadır. Bunu çok iyi görmemiz lazım. tabiki Kürtler tarihten beri büyük direnişler sergilemektedir. Ama siyasi olarak da Kürt halkı birlikteliğini göstermelidir. Çünkü biliyoruz ki direnişler ne kadar güçlü olursa olsun siyaseten bizler birbirimize omuz ve destek vermezsek yine birileri bizi birbirimize düşürecektir. Ve işte o zaman tarhi fırsatları kaçırmış olacağız. Bugün birlik günüdür. Bizler artık parti meselesinden çıkmışız. Daha öncede bazı kardeşlerimiz başka partiler için çalışmış olabilir. Ama o geride kalmış bugün halkımız için namus ve şeref gününe dönüşmüştür” dedi.  Konuşmasında bugün mücadelelerinin haklılğını Türk kardeşlerinin de anladığını ifade eden Türk, amaçlarınında halkların kardeşliği olduğunu söyledi. Türk, kendilerinin barajı aşacağını gören Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da adeta bir karalama kampanyası başlattığını ifade ederek cümleleri değiştirerek başka anlamlar yüklemeye çalıştığını kaydetti. Ama şimdiye kadar hiçbir şekilde topluma yalan söylemediklerini sözlerine ekleyen Türk, kendileri için bugün barajdan daha çok önemli olan şeyin halkların kardeşçe bir gelecek için bir araya gelmeleri olduğunu vurguladı. Türk, sözlerinin sonunda da kendilerine destekte bulunacak olan Dirbasî Aşireti’ne teşekkür etti.

 

Türk’ün ardından konuşan AKP’den istifa ederek HDP’ye geçiş yapan AKP Kızıltepe Belediye Meclis Üyesi Baki Yiğit ise kendi evine geldiğini bu anlamda mutlu olduğunu belirterek seçim bürosundakilere teşekkür etti.

 

Son olarak AKP’den istifa ederek HDP’ye geçiş yapan AKP Kızıltepe İlçe yöneticisi Barış Tezdönen’de “Sayın Ahmet Türk’ün dediği gibi bizler bugün kendi ailemizle beraberiz. AKP hükümeti burada yaşayan halkın geçim kaynağı olan çiftçiliği göremedikleri ve onları perişan ettiği için bizler AKP’de yer almaktan vazgeçtik. Ve şuan kendi ailemizin içinde de yer almaktan mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

 

Yapılan konuşmaların ardından Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş BaşkanlarıTürk ve Akyol Akay tarafından Dirbasî Aşireti’ni temsilen Baki Yiğit ve Barış Tezdönen’e HDP rozeti sloganlar eşliğinde takıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2015, 15:44

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER