Mardin’de 4. Bulgur Pilavı Festivali Yapıldı

Mardin Bulgur Sanayicileri Derneğinin düzenlediği 4.Bulgur Pilavı Festivali Artuklu Üniversitesi Mardin Meslek Yüksek Okulunda yapıldı.

Mardin’de 4. Bulgur Pilavı Festivali Yapıldı
Artuklu Üniversitesi Mardin Meslek Yüksek Okulunda düzenlenen şenlikte yaklaşık iki bin öğrenci ve misafirlere ücretsiz etli bulgur pilavı ve ayran dağıtıldı. Türkiye'de sert bulgurluk buğdayın yetiştirildiği illerin başında gelen Mardin’de geleneksel hale getirilen şenliklerde dev kazanlarda pişirilen bulgur pilavları öğrenci ve misafirlere ikram edildi

Mardin Bulgur Sanayicileri Derneğinin düzenlediği Şenliğine, Mardin Vali yardımcıları Ali GÜLDOĞAN Ali İkram TUNA, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet AĞIRAKÇA, Mardin OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nasır Duyan, Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin, Güneydoğu Muhtarlar Federasyonu Başkanı Hatip Şeran, MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet Nurettin Kasap, işadamları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Mardin Bulgur Sanayicileri Derneği adına İpek Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı Ziraat Mühendisi Faysal SUN;” Mardin Kadim Mezopotamya toprakları üzerinde kurulmuştur.Bölgemizde çok büyük tarım potansiyeli vardır.Dünyanın en kaliteli bulgurluk buğdayı burada yetişir.Kaliteli buğday kaliteli bulgur demektir.Bugün Mardin’de 14 tane bulgur fabrikası bulunmaktadır.Türkiye’nin bulgur üretiminin % 15’ini Mardin yapmaktadır. İhracatının ise % 30’unu Mardin karşılamaktadır.Stratejik olarak Ortadoğu pazarına ve Irak ve Suriye ile komşu olmamız bizim için avantajdır. Bulgur çok ileri teknolojik fabrikalarda el değmeden hijyen bir ortamda üretilmektedir. Modern çağın hastalıkları olan obezite, diyabet(şeker hastalığı) kolon kanseri vb. hastalıkların artmasıyla bulgura olan talebi artırmıştır.Çocuklarımızın sağlığına önem veriyorsak bundan sonraki yaşamımızda bulgura sofralarımızda daha fazla yer vereceğiz.
Bugün Uzakdoğu ve Avrupa’da bulgura Türk Pirinci denilmektedir.Bu sebeple vatandaşlık ve sosyal sorumluluk projesi olarak biz Mardin’deki Mardin Bulgur Üreticileri Derneği olarak Artuklu Üniversitesi ile iş birliği yaparak daha sağlıklı bilinçli beslenme alışkanlığı kazandırmak,fastfood tarzı beslenmenin zararlarını anlatmak ve halkımıza bulguru sevdirmek için bu festivali düzenlemekteyiz. Her yıl festivalimiz yeni etkinliklerle ve daha da gelişerek düzenlemekteyiz.Biz sanayi ve iş adamaları olarak halkımıza ve gençlerimize karşı sosyal sorumluluk anlayışıyla hareket ederek daha duyarlı daha kaliteli ürünler üreterek halkımıza olan vefa borcumuzu ödemeye çalışacağız. Bu şiarla tüm katılımcılara tüm halkımıza STK’lara basınımızın güzide temsilcilerine teşekkür ediyor,saygılar sunuyorum”dedi.


Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2015, 19:51

derik47

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Bora
Ahmet Bora - 9 yıl Önce

basarilarinizin devamini dilerim. faysal bey cok guzel bir konusma yapti

mesut çurga
mesut çurga - 9 yıl Önce

mardinimizde böyle etkinliklerin devamını diliyoruz

SIRADAKİ HABER