Büyükşehir Personeline “Kamusal Alanda Protokol Ve Nezaket Kuralları“ Eğitimi Verildi

Kurum içi eğitimlere önem veren Mardin Büyükşehir Belediyesi, personeline "Kamusal Alanda Protokol Ve Nezaket Kuralları" eğitim verdi.

Büyükşehir Personeline “Kamusal Alanda Protokol Ve Nezaket Kuralları“ Eğitimi Verildi
Hizmet içi eğitimler kapsamında düzenlenen “Protokol Kuralları” konulu eğitim semineri, ilgili personellerin katılımıyla gerçekleşti.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı Süleyman AKIN ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mahmut AKAN tarafından gerçekleştirilen eğitim seminerinde, protokol kurallarının yanı sıra işyerinde hitap kuralları, karşılama, oturuş ve uğurlama kuralları, işyerinde telefon görüşmeleri için protokol kuralları, resmi araçlarda protokol kuralları, iş yerinde sosyal ilişkiler gibi konulara değinildi.

PROTOKOL KAVRAMI
İl Milli Eğitim Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başmanı Süleyman AKIN; “Protokol dünyanın her yerinde kabul edilmiş bir kavramdır. Protokol resmi bir törende, resmi bir yemekte, resmi bir açılışta, resmi bir toplantıda başında resmi olan her işte temsil gücü düşük olan ast ile temsil gücü yüksek olan üst arasındaki ilişkileri düzenleyen işin adıdır. Protokolde astın üstüne, üstün üstüne bir disiplin zinciri vardır. " dedi.

“NEZAKET VE HOŞGÖRÜ PROTOKOL KURALLARININ BAŞIDIR”
İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mahmut AKAN,Katılımcılara, protokolde kişisel temsil gücünü artırmak konusunda eğitim verdi ve temsilde başarı için giyim, hitap, beden dili, tokalaşma, selamlama, sosyal ortamda ast-üst ilişkileri, yemek yeme adabı ve kartvizit takdimi gibi konuları anlattı. Nezaket ve hoşgörünün kişisel imaj için çok önemli olduğunu vurgulayan AKAN; “Selamla, beden dili, üslup, nezaket, tevazu ve hoşgörü bizim kişisel imajımızı oluşturur. Protokolde de uyulması gereken kuralların başında gelir.” dedi.

SES TONU VE BEDEN DİLİ
AKAN, her şeyin selamlama ile başladığını ve ardından ses tonu ve beden dilinin de bu durumu desteklediğini ifade etti. Seviyeli samimiyetin altını çizen AKAN, iş hayatındaki samimiyetin protokol kurallarını yansıtmadığını dile getirdi. Protokol kurallarının adab-ı muaşeret kuralları ile ilişkili olduğunu ve bunlara uyulduğu sürece protokol kurallarında ilk basamağın atılmış olduğundan bahsederek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 15:29

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER