Zahireciler Derneğinden Belediyeye Karşı Demokratik Eylem Hazırlığı

Kızıltepe Zahireciler Derneği 364 üyesiyle Kızıltepe Belediyesine karşı demokratik eylem ve mahkemeye suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Zahireciler Derneğinden Belediyeye Karşı Demokratik Eylem Hazırlığı

Üyelerle genel toplantıda oybirliğiyle aldığı karar doğrultusunda Yönetim kurulu Başkanı Mehmet Şerif Öter bir açıklama yaparak şöyle dedi.

“ Kızıltepe’de yaşayan herkesin malumudur, eski Buğday Pazarı yerleşim alanı içerisinde kaldığından Bundan yaklaşık 7 sene önce dönemin Barış ve Demokrasi partili Belediye başkanlığı 08.01.2008 tarihli ve M47.KIZ.06.00.01/008/378-6 Sayılı karar ile eski Buğday Pazarının Belediye sınırları dışına tahliyesini talep etmişti. Kızıltepe Belediyesinin eski pazarın boşaltılması talebinin gerekçesinde şu ifadelere yer verilmişti.İlçemiz ipek altı ve sanayi mahallesi yakınında bulunan Buğday pazarına gelen ağır tonajlı araçlar,Hububat tozu ve aşırı gürültü çevre kirliliğine neden olmakta ve mahalle sakinleri aşırı derecede rahatsız olduğundan Vatandaşların şikayetine neden olmaktadır denildi. Belediyenin bu talebi İlçemizin trafik ve çevre sorununa çözüm arama çabası olarak düşünerek, yerleşim alanı dışında Viranşehir yolu 7 Km Akziyaret mevkii Çitlibağ yol kavşağında 213 dönüm arsa satın aldık. Esnaflarımız 7 sene boyunca büyük maddi zorluklara katlanarak ve hiçbir kurumdan hibe destek almadan. Kendi imkân ve dayanışmasıyla Mardin ili ve dokuz ilçesinin tarım ürünleri ticareti Kızıltepe olduğunu düşünerek önümüzdeki Yüz yıl ihtiyaca cevap verebilecek kapasitede, depolarıyla 609 adet işyerlerinden müteşekkil Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyük ve modern Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezini kurduk.” Dedi.

Öter konuşmasını şöyle sürdürdü.

“ Kızıltepe Belediyesi Bu çaba ve fedakarlığımızı takdir edeceğine, eski pazarı canlandırmak suretiyle adeta bizi cezalandırmıştır. Belediyenin Bu haksız ve taraflı tutumunu Tüm BDP. milletvekillerine, siyasi  teşkilatlarına ilettik. Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Ahmet Türk Kızıltepe Belediyesine talimat vermesine rağmen uygulanmadı. 319 adet eski pazar dükkanlarımızı boşattırıp, Taraflı bir şekilde başkalarına ganimet olarak peşkeş çeken Kızıltepe Belediyesine karşı oybirliğiyle alınan kararda Demokratik tepkimizi ortaya koymaya, haksız rekabet yaratmaktan ve görevi kötüye kullanmaktan mahkemeye vermekten başka çaremiz kalmadı. Yapacağımız demokratik eyleme tüm demokratları, emekçileri, haksızlığa karşıyım diyen BDP.Partilileri, ileri görüşlü, Vicdan sahibi, kişileri, STK’ları, temiz ve çağdaş bir Kızıltepe isteyen  herkesi  eylemimize destek vermeye çağırıyor ve  04 Haziran Çarşamba günü saat 10.00 da Kızıltepe belediyesi önünde de bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 21:35

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER