Avrupa Êzidî Federasyonu’ndan Büyükşehir belediyesine ziyaret

Êzidî Federasyonu heyeti, Êzidî yurttaşların durumu yerinde incelemek amacıyla Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ziyaret gerçekleştirdi.

Avrupa Êzidî Federasyonu’ndan Büyükşehir belediyesine ziyaret

Êzidî heyeti adına konuşan Êzidî din alimi Sêx Hüseyin Ulucan, Êzidîlerin Şengal ve Laleş’te olmaları durumunda anlamlı olduğunu kaydederek, “Şengal Kürtlerin şerefidir. Bize yapılan ihanetleri de unutmayacağız. Kürtlerin direnişi artık tarihte altın harflerle yer almıştır” dedi.


IŞİD çetelerinin saldırıları nedeniyle göç eden Êzidî yurttaşların durumu yerinde incelemek üzere Avrupa'dan gelen Avrupa Êzidî Federasyonu heyeti, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Avrupadan gelen 4 kişilk Êzidî heyeti, M
ardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Vekili Metin Kaya, Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Zirek ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Yunus Öztürk ile belediyenin eş başkanlık makamında görüştü.

 

Êzidî heyeti adına konuşan Êzidî din alimi Sêx Hüseyin Ulucan, Şengal’e geri dönüşlerin sağlanması gerektiğine işaret ederek, “Eğer HPG teminat verirse, halkın savunmasını yaparsa Êzidîler yaşam yerlerine tekrar döneceklerdir. Bir daha böyle bir katliamla karşılaşmak istemeyiz. PKK’nin 30 yıllık mücadelesi sonucunda çıkan sonuç şudur aslında. Bütün Kürt halkının savunmasını yapacak güç olarak ortaya çıkmıştır. Mardin’e yerleştirilen Êzidîlerin durumunu yerinde görmek istiyoruz. Bu konuda hem bilgilenmek hem de yerinde tespit etmek amacıyla burada bulunuyoruz” dedi.

 

Ulucan, Êzidîlerin Şengal ve Laleş’te olmaları durumunda anlamlı olduğunu kaydederek, “Şengal Kürtlerin şerefidir. Bize yapılan ihanetleri de unutmayacağız. Kürtlerin direnişi artık tarihte altın harflerle yer almıştır” diye konuştu.

 

‘Êzidîlerin ihtiyaçlarını belediye olarak karşılıyoruz’

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Zirek ise, Mardin’e yerleştirdikleri Êzidî yurttaşların ihtiyaçlarını belediye olarak karşıladıklarını ifade ederek, Êzidîleri Mardin ve ilçelerine yerleştirdiklerini söyledi. Zirek, kendilerine gelen birçok Êzidînin Avrupa’ya gitmek istediğini; ancak bunu doğru bulmadıklarını kaydederek, “Avrupa’ya giden her halk kültür ve değerlerinden uzaklaşmış oluyor. Avrupa’ya gidecek olan Êzidîler de yaşadıkları anavatanlarından kopmuş olur. Adeta Avrupa’da erirler diyebiliriz. Şu an Avrupa’da yaşayan binlerce Êzidî var. Bunların çoğu kültürlerinden kopmuş durumda. Tabi halen kültürlerini, dillerini ve dinlerini yaşayanlar da var. Êzidîlerin anavatanlarında kalmalarını tercih ediyoruz” dedi.

 

Yapılan görüşmenin ardından Êzidî heyeti, Mardin’e yerleştirilen Êzidîlerin durumunu incelemek üzere Midyat’a gideceklerini ve daha sonra ise Federal Kürdistan Bölgesi’ne geçeceklerini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2014, 13:31

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER