2 bin Êzidî için Mardin Otogarı hazırlandı

Mardin Büyükşehir ve Artuklu belediyeleri, İŞİD çetelerinin saldırıları sonucu göç eden en az 2 bin Êzidî’yi Mardin otogarına yerleştirmek için hazırlıklara başladı.

2 bin Êzidî için Mardin Otogarı hazırlandı


Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin saldırıları sonucunda Şengal ve köylerini terk etmek zorunda kalan Êzidîlerin göç yolculuğu sürüyor. Binbir zahmetle ve engellemelere rağmen Federal Kürdistan Bölgesi’nden bölge illerine gelen Êzidîler için kamplar oluşturuluyor. Son günlerde artan Êzidî göçü üzerine Mardin Büyükşehir ve Artuklu belediyeleri işbirliğinde, Mardin’e gelecek olan en az 2 bin Êzidî yurttaş için Mardin merkez Artuklu ilçesinde bulunan otogara yerleştirileceği açıklandı. Büyükşehir ve Artuklu belediyeleri, Êzidîler için otogar alanını düzenlemeye koyduklarını ve tüm ihtiyaçların karşılanacağını belirtti.

Mardin Büyükşehir ve Artuklu belediyeleri bünyesinde çalışan ekipler, henüz tamamlanmayan ve hizmete girmeyen otogar içinde ve bahçesinde, temizleme çalışması başlattı. Belediye ekipleri otogarın su, elektrik ve çevre düzenlemesini tamamladıktan sonra, en az 2 bine yakın Êzidîyi otogara yerleştirmeye başlayacak.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Emin Dal ve Artuklu Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı Mehmet Hadi Baran, otogar alanında yapılan düzenlemeyi yerinde denetledi. Dal ve Baran, belediye işçileriyle birlikte çalışmalarda da yer alarak, otogar alanının hazırlanması için çalışmalarını sürdürüyor.

Êzidîlerin bugün akşam veya yarın Mardin otogarına yerleştirilmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2014, 10:02

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER