Artuklu’ya ulaşan 250 Êzidînin ihtiyaçları giderildi

Mardin Büyükşehir ve Artuklu belediyeleri, Şengal’de saldırıya uğrayan ve göç ederek Mardin’in merkez Artuklu ilçesinde bulunan Karayolu Parkı’na ulaşan 250’ye yakın Êzidî için seferber oldu.

Artuklu’ya ulaşan 250 Êzidînin ihtiyaçları giderildi

Êzidî yurttaşların gıda ve giyim ihtiyaçları gideren belediyeler, daha sonra Êzidileri Mardin otogarına yerleştirdi.

 

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin saldırıları sonucu tüm engellemeleri aşıp bölge illerine ulaşan Êzidîlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Başta DBP’li belediyeler olmak üzere, bölgedeki STK’ler, Êzidîler için ilk önce barınma sorununu gidermeye çalışıyor. Yapılan kampların yetersiz olması nedeniyle Êzidîler, kafileler şeklinde bölge illerine gönderiliyor. Bu yerlerden biri de Mardin ve ilçeleri oldu. Êzidî göçünün giderek artması üzerine Mardin Büyükşehir ve Artuklu belediyeleri işbirliğinde, eksiklikleri tamamlanmayan ve yanlış yerde yapıldığı için otogar olarak yapılan alan, Êzidîler için kampa dönüştürme kararı alındı. Otogarın tamamı temizlendikten sonra, buraya yerleştirilecek olan en az 2 bini aşkın Êzidî için barınma, giyecek ve yiyecek gibi ihtiyaçlar karşılanmaya başlandı.

 

250 Êzidî için seferber olundu

 

Zor şartlar altında göç ederek Mardin’e dün akşam ulaşan yaklaşık 250 Êzidî Artuklu ilçesinde bulunan Karayolu Parkı’na ulaştı. Yaşam mücadelelerini bin bir türlü zorluğa rağmen sürdüren Êzidîler, hem yaşananlara anlam vermeye çalışıyor hem de geldikleri anavatanlarında nasıl bir yaklaşımla karşılayacaklarını merak ediyor. Karayolu Parkı’na getirilen 250’ye yakın Êzidî için seferber olan Mardin Büyükşehir ve Artuklu belediyeleri, DBP Mardin İl Örgütü ve KESK Mardin Şubeler Platformu, ilk önce Êzidî yurttaşların ihtiyaçlarını karşılamaya başladı.

 

İhtiyaçlarının fazlasını almadılar!

 

Artuklu Belediyesi’ne ait Karayolları Parkı içerisindeki binada ihtiyaç sahipler için toplanan elbiselerin kapısı Êzidî yurttaşlar için açıldı. Belediyenin elbise bankası ilk önce kadın ve çocuklardan oluşan gruplar halinde, elbiselerin bulunduğu binaya alındı. Kimi kadınlar, kundaktaki bebeklerine buldukları elbiseler ile yaşadıkları mutluluk gözlerinden okunuyordu. Burada ihtiyaçlarını gideren Êzidî kadın ve çocuklar, daha sonra yerini erkeklere bıraktı. Bütün elbise ihtiyaçlarını giden Êzidîler, uzun bir yolculuktan sonra yıpranmış ve kirlenen elbiselerinin yerine, yenileriyle değiştirdiler. Êzidî yurttaşların, elbise bankasından sadece kendi ihtiyaçlarını alması dikkat çekerken, ihtiyaçtan fazlasını almamaları da Êzidîlerin paylaşımcı olduğunu da bir kez daha göstermiş oldu. Elbise bankasında ihtiyacını gidermeye çalışan Sadun İsmail Hisên isimli bir Êzidî, kendisi için sadece bir gömlek alırken, “Bana sadece bir üst verin yeterli. İhtiyacı olanlar olabilir, herkese yetsin” demesi üzerine burada yardım etmek için bulunan insanlar, duygusallaştıkları görüldü.

 

Pasaportu olmayan hastanede tedavi edilmiyor

 

Yaşlı, hasta ve gençler parkın içinde bekleyişlerini sürdürdükleri sırada, çocuklar ise sırtlarını parkın duvarına dayayarak, yaşanları ve etrafta olup bitenlere anlam vermeye çalıştı. Sıra halinde dizilen çocuklar, bir an önce oyun alanlarına dönmeyi dört gözle bekliyor. Öte yandan pasaportu olmayan Êzidîler ise hastanelerde tedavi edilmeyerek, sağlık sorunlarıyla baş başa bırakılıyor. Parka gelen kimi gönüllü doktorlar, hastaları tedavi ederken, ancak ağır hastaların ise hastanelerde yatışlarının yapılmasını söylüyor.

 

Êzidîler için çağrı yapıldı

 

Belediye ve DBP’li yetkililer, Êzidîler için yardım çağrısını yenileyerek, özellikle gıda, giyim ve ilaç ihtiyacının bulunduğunu, yurttaşların yardımlarını beklediklerini açıkladı. Karayolu Parkı’nda bir süre bekletilen ve ihtiyaçları giderilen Êzidîler, araçlara bindirilerek, kendiler için hazırlanan Mardin otogarına yerleştirildiler.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2014, 10:13

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER