Uluslar Arası İpek Yolu Trafiğe Kapatıldı

Nusaybin ve Kızıltepe arasından geçen uluslar arası İpek Yolu’nu trafiğe kapatan çiftçi ve köylülerin eylemine destek veren Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol, elektriklerin verilmemesi nedeniyle çiftçi ve köylülerin mağdur olduğunu söyledi.

 Uluslar Arası İpek Yolu Trafiğe Kapatıldı

Mardin’in Nusaybin ve Kızıltepe ilçesinden geçen uluslar arası İpek Yolu’nda yol kapatma eylemi yapıldı. Günlerdir elektriksiz kaldıkları için yol kapatma eylemi yapan yüzlerce köylü ve çiftçinin eyleminde çok sayıda traktör de yer aldı. Yurttaşların sabah saat 09.30’dan itibaren yaptığı yol kapatma eyleminde, uluslar arası yolda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Mardin, Kızıltepe ve Nusaybin üç yol mevkii’nde yapılan yol kapatma eyleminde yurttaşlar ilk önce, yanlarında getirdikleri traktörleri yolda barikatlar yapıldıktan sonra yolda oturma eylemi yaptı. Trafiğin adeta felç olduğu yolda eylemlerini sürdüren yurttaşların bulunduğu yere, çok sayıda asker ve polis takviyesi yapıldı.

 

Yol kapatma eyleminin yapıldığı yere ulaşan asker ve polisler arasında kısa süreli gerginlikler yaşandı. Eylemlerinde kararlı olan yurttaşlar, elektrik kesintilerinin sonlanıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

 

Eylemin yapıldığı yere gelen Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol, buradaki yurttaşlarla görüşme gerçekleştirdi. Akyol, eylem yapan yurttaşlarını taleplerini iletmek üzere Artuklu Kaymakamı Soner Karataşoğlu görüştü. Kaymakam Karataşoğlu, TEDAŞ yetkilileriyle yaptığı telefon görüşmesinde, elektriklerin kısa bir süre sonra verileceğini teminatını aldıktan sonra eylemin yapıldığı alana geçildi. Eş başkan Akyol ile Kaymakam Karataşoğlu, eylem yapan yurttaşlarla tekrar görüştü. Karataşoğlu, burada yaptığı konuşmada, elektriklerin 2 saat içerisinde geleceğini ve eylemin artık sonlandırılmasını ifade ederek, elektriklerin gelmemesi durumunda eylemlere tekrar devam edilebileceğini söyledi. Karataşoğlu’nun açıklamasından sonra, burada eylem yapan yurttaşlar ise kendi aralarında istişarelere başladı.

 

‘Elektrik verilmezse Türkiye bile etkilenir’

 

Yurttaşlara konuşma yapan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol ise, insanların günlerdir elektrik kesintilerinden dolayı susuz kaldıklarını ve mağdur durumda kaldığını kaydederek, bir an önce bu duruma son verilmesini istedi. Akyol, TEDAŞ yetkililerinin yurttaşları umursamadığını da sözlerine ekleyerek, “Mahsullerin durumu da etkileyecek bir durum söz konusu. Eğer mahsuller zarar görürse Mardin başta olmak üzere Türkiye’nin de ekonomisi bu durumdan etkilenmiş olur. Bu yüzden buna bir an önce bir çare bulunması gerekiyor” dedi.

 

Sıcak ve tozlu hava nedeniyle eylem yapan yurttaşlar için Mardin Büyükşehir Belediyesi ait itfaiye aracı, bir tanker su alana getirerek, yurttaşların ihtiyaçlarını karşılamasını sağladı. Susuz kalan yurttaşlar da, belediyenin itfaiye aracından su temin etti.

 

Eylemcilere müdahale edildi

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol’un eylemin yapıldığı alandan ayrılmasından sonra, asker ve polisler eylem yapan yurttaşlara TOMA’lardan tazyikli su sıkıldı. Zırhlı araçlardan atılan gaz bombaları nedeniyle birçok yurttaş gazdan etkilendi. Polis ve askerlerin sert müdahalesi üzerine yurttaşlarda taşlarla karşılık verdi. Polis ve askerlerin müdahalesi sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2014, 09:30

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER