Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan partisinin Mardin İl Kongresinde konuştu

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, salgın nedeniyle zor günler geçiren esnaf ve çiftçi kesimine daha fazla destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan partisinin Mardin İl Kongresinde konuştu

Fatih Erbakan, Mardin merkez Artuklu ilçesindeki Kültür Merkezi’nde partisinin 2. Olağan Kongresine katıldı. Burada konuşan Erbakan, partilerinin kuruluşundan bu yana kısa sürede çok mesafe aldığını ifade etti.

 

Bölge insanını kucaklamak için Mardin’e geldiklerini ifade eden Erbakan, "Herkesin hiçbir ayrım gözetmeksizin saadet ve selametini hedefleyen anlayışla geliyoruz." dedi.

 

Bölgenin en önemli sorunun işsizlik ve geçim sıkıntısı olduğunu anlatan Erbakan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sağlık alanında Türkiye eskiden beridir iyi bir noktada ve sağlıkta pandemi sürecinde de büyük başarılar gösterildi. Ama hayatta kalanlar bu sefer ekonomi olarak çöktü. 2020 yıllında Türkiye'de 99 bin 588 esnaf dükkanını kapattı. 40 bin 735 şirket kapandı. Milyonlarca insan demektir bu. Böyle bir noktada esnafın kredi taksitlerinin en az 1 yıl ertelenmesi lazım. O kredi borcunun faizinin, hiç değilse yarısının devlet tarafından karşılanması lazım. Esnafa doğrudan nakit desteğinin artırılarak sürdürülmesi lazım. Esnafın su, doğal gaz, elektrik ve SGK borcunun mutlaka faizsiz şekilde en az 1 yıl ertelenmesi lazım. Kısa çalışma ödeneğinin de en az 6 ay daha devam ettirilmesi lazım.”

Salgın sürecinde çiftçilerin girdi maliyetlerine yönelik adımların atılması gerektiğini dile getirerek çiftçinin perişan olduğunu kaydeden Erbakan, “Mevcut iktidar, enflasyonla mücadele etmek, sebze ve meyve fiyatlarını düşürmek istiyorsa yapacağı iş tanzim satış mağazası açmak değil köprü, otoyol, tünel zamlarını geri çekmektir. Elektrik ve doğal gaz zamlarını acilen geri çekmektir. DSİ’nin sulama ücreti zamlarını ve vergi artışlarını acilen geri çekmektir. Temel gıda maddelerinde ve akaryakıtta vergilerin en azından bir yıl süreyle sıfırlanması gerekmektedir. Tarım ve hayvancılık üretimine en güçlü destekler verilmeli.” dedi.

Tek listeyle gidilen seçimde mevcut il başkanı Abdulhalim Çiftçi yeniden seçildi. (İLKHA)

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2021, 09:52

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER