HÜDA PAR’dan can çekişen yerel medya işletmelerine destek çağrısı

HÜDA PAR Mardin İl Başkanı İsmail Çevik, yerel olarak yayın yapan gazete işletmelerine destek çağrısında bulundu.

HÜDA PAR’dan can çekişen yerel medya işletmelerine destek çağrısı


HÜDA PAR Mardin İl Başkanı İsmail Çevik, yerel olarak yayın yapan gazetelerin can çekiştiğine dikkati çekerek açıklamalarda bulundu.

Yerel gazetelerin en önemli gelir kaynaklarının resmi ilanlar olduğunu belirten Çevik, şunları kaydetti:

“Özellikle Çukur-barikat dönemiyle başlayan, devletin hızlı hareket etme refleksi ile başlayan resmi ilansız geçmeye başlayan süreç, 15 Temmuz hain darbe kalkışmasıyla devam etti. Dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci ise bu kötü gidişatın son halkası oldu. Geçen süre zarfında; çıktığı ihale ilanlarda süre kaybetmeme insiyatifini alan bürokratlar, ilanları ya doğrudan temin ya da parçalara bölerek doğrudan teminlerle iş yapmaya başladı. Bu yaklaşım, önemli geliri ihale ilanı olan gazetelerin ekmeğini ellerinden almış oldu. Yerel gazetelerin bugünkü yayınladıkları ilan geliri ay ortalaması olarak 2013-2014 yılı ortalamasıyla aynı kaldı.” Dedi.

Söz konusu geçen süre zarfında gazetelerin girdi maliyetleri bazı kalemlerde özellikle de kâğıtta yüzde 800 oranında arttığını hatırlatan Çevik, “Sigorta giderleriyle birlikte çalışan fikir işçilerinin maaşı- yemek içme masrafı ve diğer ek maliyetler ve giderler, gelirin yanında çok basit bir noktaya geriledi. Çıkmayan candan umut kesilmezden hareketle bugün-yarın düzelir diye bekleyen yerel gazetelerin sahiplerinde sayı sayacak mecal da kalmadı. Bir kamu hizmeti görevini de yerine getiren yerel gazetelerin desteklenmesi gerekir.” Dedi.

Son olarak Çevik, “Neredeyse bütün meslek kolları için çıkarılan teşvik ve destek paketleri yerel gazeteleri de kapsamalı, İŞ-KUR-KOSGEB gibi kurumlar tarafından sağlanan personel desteğinden yararlandırılmalıdır.” İfadelerini kullandı.

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER