Tarihi Birinci Cadde’de Yenileme Çalışmaları Başladı

Mardin Büyükşehir Belediyesi, merkez Artuklu ilçesinde bulunan tarihi Birinci Cadde’de yol yapım ve zemin iyileştirme çalışmalarına başladı.

Tarihi Birinci Cadde’de Yenileme Çalışmaları Başladı

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman’ın talimatları doğrultusunda, Mardin Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, tarihi çarşı ve sokakların restorasyon çalışmaları ile tarihi şehre ayrı bir hava katmasının ardından şimdide 1. Cadde’de yol yapım ve zemin iyileştirme çalışmalarına başladı. Çalışmalar kapsamında Diyarbakır Kapı mevkiine kadar eski taşlar kaldırılarak yerine bazalt taş döşemeye başlandı. Cadde boyunca zemini bozulmuş ya da çökmüş alanlarda da yenileme çalışmaları yapılacak.

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, tarihi Mardin’de yenileme çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Yaman, “Tarihi Mardin’de yaşanan trafik ve park sorununu çözmek için başlatmış olduğumuz çalışmalar kapsamında Diyarbakır Kapı Kapalı Otopark ile Cumhuriyet Meydanı Projelerimiz yükseliyor. Koronavirüs çağrılarına uyarak cadde ve sokakları boşaltıldığı bu dönemde tarihi Birinci Cadde’de yapım ve zemin iyileştirme çalışmalarını başlattık. Bu çalışmalarımız cadde boyunca devam edecek” dedi.

Yaman, “Diyarbakır Kapı mevkiine kadar bozulan ve çöken yolun taşlarını iş makinelerimiz ile kaldırdık. Şimdi onların yerine bazalt taşları döşüyoruz. Gerekli tedbirlere uyularak yapılan çalışmalar bittiğinde Birinci Cadde’ye ayrı bir hava katacak. Böylelikle bu zor dönemi değerlendirerek Birinci Caddemizi de yenilemiş olacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak bu tarihi şehir için ne yapsak azdır. Sorumluluğumuzun bilincinde yeni projelerle tarihi şehri daha da cazip hale getireceğiz” diye belirtti.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 23:52

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER