Mardin’de 15 Temmuz Destanı Coşkuyla Kutlandı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin 6. yılı münasebetiyle düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı'nda anma programı gerçekleştirildi. Anma etkinlikleri gece 00:13’de camilerden okunan selalar ile son buldu.

Mardin’de 15 Temmuz Destanı Coşkuyla Kutlandı

Mardin Valiliği koordinesinde düzenlenen programa, Vali Mahmut Demirtaş, 70'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Burhan Aktaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, Vali yardımcısı Abdullah Demirdağ, Artuklu Kaymakamı Mesut Tabakcıoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, kamu kurum ve kuruluşlarının il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, 15 Temmuz şehit yakınları, gazi ve aileleri ile yüzlerce vatandaş katıldı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve sonrasında çekilmiş fotoğraflardan oluşan "15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Fotoğraf Sergisi" ile başlayan program Saygı Duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-i Kerim tilavetiyle devam etti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü video mesajının yayımlanmasının ardından programda; vatandaşlara hitap eden Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, altı yıl önce bugün, millet olarak tarihin en karanlık saatlerini hep birlikte yaşanıldığını belirterek “Öncelikle o karanlık geceyi aydınlığa, sabahı felaha kavuşturan aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. O gece şehadeti göze alarak hainlere karşı mücadele eden kahraman gazilerimize minnet duygularımı ifade ediyorum. Şehitlerimizin ve gazilerimizin dışında ellerine bayraklarını alarak yollara çıkan, caddeleri, sokakları, meydanları dolduran vatan sevdalılarına şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

“Dünyada eşine az rastlanır bir direnişe imza atmanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz”

15 Temmuz’un atılan kurşunların ve yağdırılan bombaların getirilen tekbirler karşısında eridiği karanlık bir gece olduğunu dile getiren Vali Demirtaş, “Bugün milletçe hem derin bir keder ve hüznü, hem de büyük bir onur ve gururu bir arada yüreklerimizde hissediyoruz. Bir yandan 251 vatan evladını bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken, diğer taraftan dünyada eşine az rastlanır bir direnişe imza atmanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz. 15 Temmuz, atılan kurşunların ve yağdırılan bombaların getirilen tekbirler karşısında eridiği karanlık bir gecedir. O karanlık gece, Allah’ın yardımı, aziz milletimizin cesareti, şehitlerimizin ve gazilerimizin fedakârlığı, mazlum ve mağdurların duası sayesinde ülkemiz ve milletimiz için aydınlık bir sabaha dönüşmüştür. Her şeyden önce 15 Temmuz, aziz milletimizin kanla, şanla ve şerefle tarihe altın harflerle yazdığı kutlu bir destandır. Bu destan, bir asır önce “ya istiklal, ya ölüm” parolasıyla başlatılan Kurtuluş Savaşı Destanı gibi 15 Temmuz gecesinde ‘Gün vatana sahip çıkma günüdür’ diyerek yazılan büyük ve kutlu bir destandır. Bu destanla şanlı milletimiz FETÖ marifetiyle ülkemizin hizaya çekilmesine, işbirlikçilerle dizayn edilmesine izin vermemiştir. Genci yaşlısı, kadını erkeğiyle bu asil millet, Türkiye’nin geçilmez olduğunu 15 Temmuz’da tüm dünyaya bir kez daha gösterirken asaletini, cesaretini, ferasetini ve kahramanlığını da sergilemiştir. Bu aziz millet, istiklaline canı pahasına sahip çıkarken, vatan söz konusu olduğunda aynı safta buluşma erdemi gösterebilecek necip bir millet olduğunu da göstermiştir.” diye konuştu.

“Rabbim milletimizin birliğini, beraberliğini ve kardeşliğini daim eylesin”

Temmuz darbe girişiminin millete yönelik ne ilk ne de son saldırı olmayacağının unutulmaması gerektiğini vurgulayan Vali Demirtaş, şunları söyledi:

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER