Ajans Üniversite İşbirliği Platformunun Dördüncü Toplantısı Gerçekleştirildi

“Ajans Üniversite İşbirliği Platformu’nun üçüncü toplantısı Ajansımızın ev sahipliğinde Mardin’de gerçekleştirildi.

Ajans Üniversite İşbirliği Platformunun Dördüncü Toplantısı Gerçekleştirildi

Ajansımız ve Bölgemizde bulunan Üniversiteler arasında işbirliğini tesis etmek üzere, yürütülen mevcut çalışmaların yanında yeni projeler tasarlamak ve uygulanmasına altyapı oluşturmak amacıyla oluşturulan “Ajans Üniversite İşbirliği Platformu’nun üçüncü toplantısı Ajansımızın ev sahipliğinde Mardin’de gerçekleştirildi.

Toplantıya, Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Ajans uzmanları; Artuklu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Vahap Özpolat, Yrd. Doç. Dr. Lokman Toprak ve Yrd. Doç. Dr. Necmettin Aktepe, Batman Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Musa Kılıç, Şırnak Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Nevzat Sezgin ve Yrd. Doç. Dr. İbrahim Hüseyni ile Siirt Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Semih Serkant Aktuğ katılım gösterdi.

Ajansımız Genel Sekreteri başkanlığında gerçekleşen toplantının gündemini, 18.’si Mardin ilinde gerçekleştirilen Ulusal Turizm Kongresi, Kalkınma Bakanlığı tarafından yürütülen Cazibe Merkezleri Destekleme Programı, Mardin ilinde kurulacak olan Çağrı Merkezi ve Ajansımızın 2017 yılı Mali Destek Programı oluşturdu.

Ajansımız ve Mardin Artuklu Üniversitesi işbirliği ile 19-22 Ekim 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen 18. Ulusal Turizm Kongresi ile ilgili olarak Yrd. Doç. Dr. Lokman Toprak hocamız tarafından katılımcılara bilgi verildi. Üniversite tarafından 2015 yılında kongrenin Mardin’de gerçekleştirilmesi için başvuru yapılmasının ardından, Ajansımız ile işbirliği kurularak yürütülen çalışmalar sonucu tamamlanan kongrenin, Bölge ve Mardin turizminin tekrar canlandırılması gayretlerine önemli katkıları olduğu belirtildi. 19. Ulusal Turizm Kongresinin 2018 yılında Afyon Üniversitesi tarafından gerçekleştirileceği bilgisi verildi.

Mardin Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Ekrem Dirican, Ajansımız girişimleriyle Mardin ilinde açılacak olan Çağrı Merkezi ile ilgili bilgi verdi. İtalya merkezli Comdata Türkiye firmasının ilde yaptığı bu yatırımın genç işsizlik oranının azalmasında etken rol oynayacağı belirtildi. Çağrı merkezinde istihdam edilecek personel için Ajans merkezinde gerçekleştirilen mülakat sürecinin ardından en kısa zamanda merkezin fiziki hazırlıklarının tamamlanarak faaliyete geçeceği bilgisi verildi.

Mardin Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Emin Paça tarafından Kalkınma Bakanlığı’nın yürütmekte olduğu Cazibe Merkezleri Destekleme Programı hakkında bilgi verildi. 2010 yılından beri yürütülen programa 2017 yılında dahil edilen Mardin ili için Kalkınma Bakanlığı’na gönderilen proje başvuruları içerisinden başarılı bulunan iki tanesi için tasarım ve fizibilite çalışmalarının devam ettiği ve tamamlanması/onay alması akabinde fiili olarak çalışmalara başlanacağı belirtildi.

Araştırma, Strateji Geliştirme ve Planlama Birim Başkanı Ayşe Akyapı tarafından 2017 yılı içinde ilan edilmesi hedeflenen Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı taslağı hakkında bir sunum gerçekleştirildi. Programın genel ve özel amaçları, öncelikleri ve uygulama usullerine yönelik bilgi aktarıldı ve hocalarımızdan söz konusu program dahilinde proje önerilerini Ajansımıza göndermeleri talep edildi.

Toplantı, hocalarımızın gündeme yönelik görüş ve fikirleri alınarak bundan sonra gerçekleştirilecek toplantıların iki ayda bir düzenlemesi yönündeki ortak karar ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2017, 20:53

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER