Zergan Deresi ihmallerden dolayı tehlike saçıyor

Belediye Eş Başkanı Ası". Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikaların arıtma sistemi çalışmadığı için haklarında gerekli hukuki işlem başlatmış bulunmaktayız".

Zergan Deresi ihmallerden dolayı tehlike saçıyor


Mardin Organize Sanayi bölgesinde bulunan fabrikaların ve Mardin’e bağlı İstasyon Mahallelerinin  atıkları Kızıltepe ilçesine bağlı Atatürk, Turgut Özal, Tepebaşı, Koçhisar, Ersoylu mahalleleri ve birçok çevre köyden geçen Zergan Deresine bırakıldığından dolayı insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Kızıltepe Belediyesi Sanayi Organize Bölgesindeki fabrikaların atık su arıtma tesisi şuan faal olmadığı için haklarında hukuki işlem başlattı.

Mardin Organize Sanayi Bölgesinde bulunan fabrikaların kimyasal ve zehirli atıkları ve İstasyon Mahallelerinden gelen atık suyu Aşağı Azıklı Mezrası mevkisinde açık ortama deşarj edilmektedir. Buradan da Kızıltepe’nin içinden geçerek İbrahimiye Köyüne kadar giden atık sular hem insan sağlığını bozmakta hem de görüntü kirliliğine sebep vermektedir.Mardin Organize Sanayi Bölgesinde bulunan fabrikaların kimyasal ve zehirli atıkları 2009 yılından bu yana dereye bırakılıyor

 “kimyasal ve zehirli atıkları için hukuk süreci başlattık”

Mardin Organize Sanayi Bölgesinde bulunan fabrikaların kimyasal ve zehirli atıklarının 2009 yılından bu yana dereye bırakıldığını dile getiren Kızıltepe Belediyesi Eşbaşkanı İsmail Ası,  “Kızıltepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından rutin bir şekilde dere içi temizliği yapılmaktadır. Dereye yakın yerleşim yerlerine atık sularının bırakılmaması konusunda gerekli tüm uyarılar yapılmıştır. Ancak Organize Sanayi Bölgesinde bulunan fabrikaların kimyasal ve zehirli atıkları ile İstasyon Mahallerinden gelen atık su debisinin yüksek oluşu ile birlikte yurttaşlarımızın da uyarımızın dikkate almayışlarının sonucu olarak dere yatağını temiz tutma ve insan sağlığını korumaya yönelik yaptığımız tüm çalışmalarımız sekteye uğramaktadır.

Bu sorunun önüne geçmek için Kızıltepe Belediyesi olarak DSİ, Organize Sanayi Bölgesi ve MARSU ile yaptığımız tüm görüşmeler neticesinde ilgili makamlar atık su konusunda bir kanalizasyon projesinin Avrupa Birliğine sunulmak üzere olduğunu belirterek, projenin kabulu ile bu sorunların önüne geçileceği söylenmektedir . Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikaların arıtma sistemi çalışmadığı için haklarında gerekli hukuki işlem başlatmış bulunmaktayız. Bu sürecin uzun olacağını göz önünden bulundurarak şimdiden yurttaşlarımızın belediye temizlik çalışmalarına destek olmaları ve yapılan uyarıları dikkate almalarını rica ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2014, 10:47

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER