Öter;“Mezopotamya Topraklarının Boş Kalması Düşünülemez!“

Kızıltepe Hububatçılar Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, 4-5 gün içerisinde tarımda kullanılan elektrik sorunu çözülemezse artık mısırın ekilmeyeceğine vurgu yaptı ve ekilmemesi durumunda yaşanacak olumsuz duruma dikkat çekti.

Öter;“Mezopotamya Topraklarının Boş Kalması Düşünülemez!“

Sayın Basınımız; Bu gün 10 Temmuz Cuma Mardin Çiftçilerimizin ikinci ürün mısır ekimi konusunda yaşadığı elektrik sorunuyla ilgili saat 16.00 da Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Öncülüğünde ve Hububat Merkezi Ev sahipliğinde yapmayı planladığımız açıklamayı iptal etmek durumunda kaldık.
GEREKÇE ; Daha önce Mardin Valiliğimizce alınan karar gereği içeride veya dışarıda her türlü basın açıklamasının yasak olduğuna dair kolluk küvetlerince tarafımıza tebliğ edilmiş olması. Bizlerde ortak basın açıklamamızı yazılı olarak basına dağıttık. Basın açıklamamızın tam metni aşağıdadır. Saygılarımla Mehmet Şerif Öter MTDF-Başkanı
BASINA VE KAMUOYUNA;
Bu gün 10 Temmuz 2020 Cuma günü Mardin Kızıltepe ilçemizde kavurucu hava sıcaklığında; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sesimizi duyurabilmek amacıyla bu gün burada açıklama yapıyoruz.

Bu Pandemi sürecinde STK. Başkanları, yöneticileri olarak, sağlık açısından bir araya gelmenin ne kadar sakıncalı olduğunun farkındayız. Fakat cefakâr çiftçilerimizin sıkıntısı, Mardin ekonomisi ve ülkemizin milli serveti söz konusu olunca ve konunun acili yetine binaen; Maske ve Sosyal mesafe ve tedbirlerimizi alarak Tarım sektöründe ve toplumsal alanlarda faaliyet yürüten sivil toplum örgütleri olarak sorumluluk bilinciyle açıklama yapmayı ve kamuoyunu bilgilendirmeyi insani bir görev olarak düşünüyoruz.

Mardin ovamız kadim Mezopotamya topraklarının merkezinde yer almaktadır. Bu topraklar Dünyanın en verimli, bereketli topraklarıdır. Bu topraklarda Dünyanın en kaliteli buğdayları, kırmızı mercimekleri yetişmektedir. Yılda iki mahsul verim veren bu topraklarımız ülkemizin milli serveti olup, Hububat ihtiyacının % 20’sini,  İkinci ürün mısır ihtiyacının ise yaklaşık, 3/1 ini karşılamaktadır.

İkinci ürün mısır ekim dönemindeyiz; Fakat sulama için hayati önemde olan elektrik sorunu çözülemediğinden ikinci ürün mısırın ekilememe riski söz konusudur.  4 - 5 Gün içerisinde tarımda kullanılan elektrik sorunu çözülemezse artık mısır ekilemeyecek.                                                                                               
MEZOPOTAMYA TOPRAKLARININ BOŞ KALMASI DÜŞÜNÜLEMEZ!
Mardin ovamızda ikinci ürün mısır ekilemeyecekse neler olacak?
1-    Ülkemizin İki Milyon ton civarı ikinci ürün mısır üretimi kayıp olacak!
2-    Tarıma dayalı Mardin ekonomisi ciddi etkilenecek!
3-    Yirmi bin’e yakın çiftçi ailesiyle birlikte olumsuz etkilenecek!
4-    Bu sektöre bağlı Nişasta, irmik, yem sanayii, hayvancılık sektörü, taşıma ve buna bağlı çalışan on binlerce işçi çok ciddi etkilenecek.
5-    Ülke olarak İki milyon ton mısırı yurt dışından ithal etmek durumunda kalacağız. Yüz milyonlarca dolarımız başka ülkelerin çiftçisine gidecek.
6-    Kayıp eden ülkemizin milli üretimi olacak; Ama bir avuç ithalat lobisi kazanacak.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu soruna el atmalarını bekliyoruz.
62 Dernek bileşeni bulunan Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu, Kızıltepe ziraat odası, Çiftçiler derneği, Kızıltepe Çevre gönüllüleri Derneği, Kızıltepe Mıhellemiler derneği, Milli beka hareketi Kızıltepe ilçe başkanlığı olmak üzere 67 STK Olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuya el atmalarını bekliyoruz.
AK. Partinin 18 yıllık iktidarı döneminde ülkenin her tarafına büyük hizmetler yapıldı, önemli projeler hayata geçirildi. 45 Yıl önce temeli atılan (GAP) Sulama kanalları hala Mardin ovamızda faaliyete geçmedi. Ülkemizin birçok yerine irili, ufaklı yüzlerce baraj yapılmıştır. Hiç birinin yapımı bu kadar uzun sürmemiştir.
Mardin çiftçisi kendi imkânlarıyla kazdıkları kuyular yer yer 400-500 metrenin, Altına inmiştir. Çiftçilerimiz Elektrikle su çekip, üretim yapmak zorundadır.  Baraj suyu ve sulama birliklerinin olduğu birçok yerde Mısır, Pamuk ve benzeri ürünlerin sulama ücreti dönüm başına 100 (YÜZ TL)’dır. Mardin çiftçisine gelen elektrik faturaları ise dönüm başına 1000 (BİN TL)’den az değil. Yani Mardin çiftçisi tarım sulamasında Diğer birçok bölge çiftçisinin on katı sulama ücreti ödemek zorunda kalıyor. Bu durumda çiftçinin mısır ekebilmesi mümkün değil. Çünkü gelen elektrik faturaları çiftçinin ürettiği ürün bedelinin iki katı ve bazen daha fazladır. Bu durumda (GAP) Sulama kanalları Mardin ovamızda faaliyete geçinceye kadar;  Devletimizin/ Hükümetimizin Milli servet olan tarımda kullanılan elektrik tüketimi konusunda çiftçilerin girdi çıktı maliyetlerini hesaplanarak ödeyebileceği oranlarda faturalandırılması ve fazla tüketim için destek sağlaması milli servet adına önemli ve gereklidir.
Bu sıkıntı aylardır gündemdedir, çiftçiler tohum, gübre almış ama mısır ekemiyor. Sorunun çözümü için sivil toplum olarak başvurmadığımız makam merci kalmadı. Sayın Enerji Bakanımız ve Tarım ve Orman Bakanımızın konuyla ilgili bilgileri vardır.
Başta AK. Parti olmak üzere Mecliste grubu bulunan siyasi Partilerin yetkililerine Whatsapp ve E- mail üzerinden bilgilendirmede bulunup, yardımcı olmalarını talep ettik.  Son çare olarak Bu gün basın aracılığıyla Sayın Cumhurbaşkanımıza çağrıda buluyor ve yardımcı olmalarını bekliyoruz. Umudumuz Odur ki Sayın Cumhurbaşkanımızın çiftçilere sahip çıkacağı yönündedir. Devletimiz birçok kez zor duruma düşen iş sektörüne yardımcı olmuş, Kredi ve vergi gibi büyük oranlarda borçlarını silmiştir. Cefakâr çiftçiye sahip çıkmak herkesten önce gelmeli, Çünkü Çiftçi Üretiyor ve ülkeyi besliyor.
Konuyla ilgili Mardin Toplumsal dayanışma federasyonu olarak haberdar edip, yardımcı olmalarını istediğimiz Sayın Bakanlarımız ve siyasi parti yetkilileri.
AK.PARTİ
1-AK. Parti Sayın Süleyman Soylu (İçişleri Bakanı)
2-Ak parti HAZİNE VE MALİYE BAKANI Sayın Berat Albayrak
3-Ak Parti AİLE BAKANI Sayın Zehra Zümrüt Selçuk:
4-Ak parti ADALET BAKANI Sayın Abdülhamit Gül
5-Ak parti GENEL BAŞKAN DANIŞMANI Sayın Güldal Akşit (Eski Devlet Bakanı
6-Ak parti (Eski İçişleri Bakanı) Sayın Efkan Alâ
7-Ak parti GENEL SEKRETERİ Sayın Fatih Şahin
8-Ak. Parti Sayın Abdullah Ağrali  (Bölge koordinatörü)
 9-Ak parti Sayın Burhan Kuzu:
10-Ak parti Sayın Metin Külünk:
11-Ak parti Sayın Emine Sare Aydın Yılmaz
 12-Ak parti Sayın Ramazan Can:
13-Ak parti Sayın Gülay Samancı:
14-Ak parti Sayın Orhan Kırcalı
15-Ak parti Sayın Belgin Uygur
16- Ak parti Sayın Emine Yavuz Gözgeç
17-Ak parti Sayın Mahmut Atilla Kaya:
18-Ak parti Sayın Abdulkadir Özel
19-Ak parti Sayın Yusuf Başer
20-Ak parti Sayın Mustafa Arslan
21-Ak parti Sayın Sabri Öztürk
22-Ak parti Sayın Abdullah Güler
23-Ak parti Sayın Cemal Bekle
24-Ak parti Sayın Hacı Ahmet Özdemir
25-Ak parti Sayın Yılmaz Tunç


CHP.
1-CHP   Sayın Yıldırım Kaya  GENEL BAŞKAN YARDIMCISI
2-CHP  Sayın Engin Altay   GRUP BAŞKANVEKİLİ
3-CHP Sayın Özgür Özel GRUP BAŞKANVEKİLİ
4-CHP Sayın Ahmet Akın
5-CHP Ayhan Barut
6-Chp Sayın Oğuz Kağan Salıcı
7-Chp Sayın Orhan Sümer


MHP.
1-MHP Sayın Feti Yıldız (GENEL BAŞKAN YARDIMCISI)
2-MHP Sayın Arzu Erdem
3-MHP Sayın Sefer AycanHDP.
1-HDP- Sayın Mithat Sancar (Genel Başkan)


İYİ PARTİ.
1- Yavuz Ağıralioğlu (Parti sözcüsü)

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2020, 11:11

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER