Kızıltepe Zahireciler Derneğinden Çevre Yolu Atağı

Kızıltepe Zahireciler Derneği Kızıltepe’de hayati bir zaruret haline gelmiş çevre yolunun yapılması için imza kampanyasını başlatmak için müracaatta bulundu.

Kızıltepe Zahireciler Derneğinden Çevre Yolu Atağı

İmza kampanyası için bir dilekçe ile kaymakamlığa müracaat ettiklerini ifade eden Kızıltepe Zahireciler Derneği ve Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Onursal Başkanı Mehmet Şerif Öter şöyle konuştu:

“Kızıltepe ilçemiz 300 bine yaklaşan nüfus yoğunluğu ve ticaretin geçiş güzergahı olması münasebetiyle İlçe merkezinin orta yerinden geçiyor. Tarihi ipek yolu, Ortadoğu ülkelerine ve doğu illerimize yük taşıyan ağır tonajlı Tır, Kamyon ve diğer araçlar olmak üzere ortalama günde Altı ile Yedi bin civarı araçların tek geçiş yoludur. Bu yol artık böylesine bir trafik yoğunluğunu taşımakta son derece yetersiz hale gelmiş olmanın yanı sıra geçiş yapan araçlar egzoz dumanlarıyla adeta insanlarımızı zehirlemekte ve yılda onlarca insanın araç tekerlekleri arasında ezilerek hayatlarını kayıp etmelerine sebebiyet vermektedir.”

“Trafik yoğunluğu olan her yerde çevre yolu var Kızıltepe’de de olsun”

Böylesine trafik yoğunluğu olan her yere çevre yolları yapıldığını dikkat çeken Öter, Sivil toplum örgütleri olarak sürekli gündeme getirildiğini ancak Mega ilçe olan Kızıltepe’nin bu hayati sorunlarının başında gelen çevre yolunun yapılmasına yönelik ciddi herhangi bir adım atılamadığının altını çizdi.

“Türkiye Cumhuriyeti Ülkemiz güçlüdür. Allah’a şükürler olsun. Bu gün deniz altından tüp geçitleri, Dünyanın en büyük hava alanını yapmaktadır.” Diyen Başkan Öter, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Devletimiz Hükümetimiz Mardin’den, Kızıltepe’den bir çevre yolu esirgeyecek değildir. Bu konunun önem ve aciliyetinin Hükümet yetkililerimize tam anlamıyla iletilmediği kanaati oluşmaktadır.  Bu duruma acil dikkat çekmek amacıyla 12 ve 16 Mart tarihleri arası 5 gün boyunca dernek üyelerimizle ve gönüllü insanlarımızla birlikte imza toplayacağız. Bu konuda İlçe Kaymakamımız sayın Ahmet Odabaş’a bu gün resmi dilekçe ile bilgi verip, izin talebinde bulunduk. Toplanacak imzaları İlçe Kaymakamımıza, sayın Valimize, Ak Parti İl başkanımız sayın Nihat Eri’ye, Mardin Milletvekili sayın Ceyda Bölünmez ve Orhan Miroğlu’na, Ulaştırma Bakanımıza, Başbakanımıza ve Sayın Cumhurbaşkanımıza ileteceğiz.”

Çevre yolu için İmza toplanması konusu yanında Mardin’e araştıma hastanesi yapılma konusuna da değinen Öter, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Mardin ilimiz için önemli olan diğer bir ihtiyaçta araştırma hastanesini ekleyecektik çünkü Büyükşehir olarak araştırma hastanesi olmayan tek il Mardin’dir. Fakat bu konuda geçende basında sayın Orhan Miroğlu açıklaması olduğu için bu talebi imza formundan çıkarttık. Başlamayı planladığımız İmza kampanyasına tüm halkımızın destek vermesini bekliyoruz. “ Dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2018, 00:32

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER