Yaşar Kaya: En cesur Başbakan Erdoğan

‘Erdoğan en cesur Başbakan’ diyen DEP’in kurucusu ve Genel Başkanı Yaşar Kaya, CHP’nin Kürt sorunu konusunda eli kanlı bir mirasa sahip bulunduğunu, BDP’nin ise bu sorunu çözecek kapasiteden yoksun olduğunu söyledi.

Yaşar Kaya: En cesur Başbakan Erdoğan
Hakkındaki siyasi davalardan dolayı çıktığı yurtdışından 21 sonra ülkesine dönen Türk siyaset hayatının sembol isimlerinden DEP eski Genel Başkanı Yaşar Kaya, STAR’a konuştu. Yıllar önce geleceği belli olmayan bir ülke olarak bıraktığı Türkiye’yi toplumsal barışını yakalamış ve sorunlarını konuşarak çözen bir Türkiye olarak bulduğunu belirten Kaya bu tablonun kendisini çok duygulandırdığını söyledi. “Sayın Erdoğan Türkiye’nin gördüğü en cesur Başbakan” diyen Kaya, CHP’nin Kürt sorunu konusunda eli kanlı bir mirasa sahip bulunduğunu, BDP’nin ise bu sorunu çözecek kapasiteden yoksun olduğunu ifade etti. Ankara’da bir yeğeninin evinde dinlenen DEP’in kurucusu ve Genel Bakanı Yaşar Kaya’nın STAR’a yaptığı açıklamalardan satırbaşları şöyle:

Ölüm listesinin başındaydım

“Ben bir siyasi partinin genel başkanı olarak bir gazetenin sahibiydim. O dönemde tam 24 cenaze kaldırdım. Kurşunların yağdığı, geleceği bilinmeyen korkunç yıllardı o dönem. Milletvekillerimiz cezaevine kondu, arkadaşlarımız öldürülüyordu.(Mehmet Sincar ve Vedat Aydın). Tansu Çiller’in ölüm listesinde ben ikinci sıradayım. Öldürüleceğimi bildiğim için Avrupa’ya kaçmak zorunda kaldım. Kimse çocuklarına Kürtçe isim veremiyordu. Kürtçe dergiden dolayı hapis yattım. Kürt meselesi konuşulmuyordu. İnsanlar Kürtçe konuşamaz, konuşanların başına ise büyük belalar geliyordu.”

Geldiğimden beri ağlıyorum

“Ama şimdi çok olumlu gelişmeler var. Daha sakin, konuşulabilir, toleransın arttığı bir Türkiye ile karşılaştım. Bu ortamı gördüğümde çok duygulandım. Uçaktan indiğimden beri gözyaşlarım dinmiyor. Ama bunlar biraz da sevinç gözyaşları. Biz insanlarımıza iyiliği, yaşamı için yola çıktık. Bugün bunu görmek mutluluk vericidir. Yıllardır aradığımız barış umutlarını yakalamanın mutluluğunu yaşıyorum. Ben inanıyorum ki Türkiye daha da yaşanabilir bir ülke haline gelecek.”

Geçmişe takılıp kalmayalım

“Şehit cenazelerinin gelmemesi, insanların ölmemesi çok olumlu şeyler. Bunu destekliyorum. Ben barış adamıyım. Her zaman en kötü durumlarda bile barışı destekledik. Zaten artık gerilla savaşlarının bir anlamı kalmadı. Geçmişe takılıp kalmadan, geleceğe bakmak lazım.”

En cesur Başbakan Erdoğan

“Başbakan Türkiye’nin gördüğü en cesur başbakanıdır. Ben Menderes, Özal ve Demirel dönemini de yaşadım. Mukayese ettiğimde Sayın Erdoğan Türkiye’nin gördüğü en cesur adam. Bu süreçte büyük risk aldı. İyi adımlar attı, iyi şeyler yaptı ve yapacaktır. Bu süreci sonuca götürecek diye umudum var.”

Ya kan ya da barış olacak

Biz de bu konuda kendisine destek olacağız. Elimizden ne geliyorsa yapacağız. Yardımcı olacağız. Çünkü süreç çok önemli. Türkiye hayati bir noktada. Ya ölüm, kaos, kan ya da barış ve güzellik olacak. Türkiye’de şuan çok güzel bir hava var. Bahar havasını siyasete de getirmek lazım. Bu ülkenin parlamentosu, siyasi partileri var.

CHP, kanlı bir mirasın sahibi

CHP’nin Kürt sorunu konusunda büyük suçu var. Kanlı bir mirasın sahibi. Kanlı mirasını yenebilecek, yeni insanlara, yeni gönüllere yer verecek bir parti değil. Yeni bir şey söylemiyor. Topluma verebilecek bir projeleri yok bu konuda. Sicili temiz, hayırlı bir projesi yok. Projesi olmayan siyasi parti olmaz. Onun için CHP bu konuda bir çözüm sunamıyor. Karşı çıkıyor. Adam (Başbakan Erdoğan) gelmiş şakır şakır yeni şeyler yaptı ve yapıyor.

Kışanak’a ‘sen kimsin’ derler

Ben BDP’yi hiçbir zaman Kürt meselesini çözecek bir parti olarak görmediğim için hiç değer vermiyorum söylediklerine. BDP’nin bu sorunu çözecek kültürü, kapasitesi yok. Neyi ortaya koyacak, neyi çözecekler? Onlarla bu iş olmaz. Gültan Kışanak’ın petrolden pay isteriz ifadesi anormal bir söylem. Sen kimsin diye adama sorarlar. Hangi petrolden ve neden ve niçin istiyorsun?

İcazet alamadılar gelemediler

“BDP’liler icazet alamadılar, onun için gelemediler beni karşılamaya. Yoksa hepsi de geleceğimi biliyorlardı. Onlar, ‘Abi sen partiler üstü bir insansın, zarar görmeni istemiyoruz’ diyorlar o kadar” diyen Kaya, “Biraz istirahat edeceğim. Dostlarımı ziyaret edeceğim. Siyaset yaptığım arkadaşlarımın mezarlarını ziyaret edeceğim. Ama sürekli bu meseleler üzerinde kafa yormaya devam edeceğim. Sağlığım elverdiği ölçüde özellikle Çözüm sürecine ve barışa katkı vermeye çalışacağım” şeklinde konuştu.

Başbakan-Barzani ilişkisi çok önemli

“Türkiye ile Kuzey Irak Bölgesel yönetimi arasında özellikle Başbakan ve Mesut Barzani arasındaki pozitif ilişkilere çok büyük değer biçiyorum. Barzani babası gibi Türkiye ile daima dost geçinebilme olayını önde tutuyor. Bu ilişkiler bölgeye de olumlu olarak yansıyor. Çok güzel bir sinerji oluşuyor. Türkiye bu ülke ile dost olmakla çok şey kazanıyor. Kavgaya ne gerek var? Bütün bölge ülkelerini zengin edecek petroller var bu bölgede. Gelecek için çok ümitliyim.

http://www.hurhaber.com/

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2014, 15:14

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER