Nerede Oy Kullanacaksınız?

Cumhurbaşkanlığı seçimi için YSK sandık sorgulama ekranını açtı, nerede oy kullanacağım diye merak ediyorsanız ysk.gov.tr sitesinden sorgulama yapabilirsiniz.

Nerede Oy Kullanacaksınız?

TC numaranız ile sisteme girdiğinizde nerede oy kullanacağınızı, hangi sandığa gitmeniz gerektiğini ayrıntıları ile öğreniyorsunuz. Üstelik YSK sitesinden sadece kendinizi değil aynı hanede oturan diğer kişilerin nerede oy vereceğini de görebiliyorsunuz. 

BU LİNKE TIKLAYARAK NEREDE OY KULLANACAĞINIZI ÖĞRENEBİLİRSİNİZ
 

BAŞKA İLDE OY KULLANMAK MÜMKÜN MÜ?

Seçmenler, nüfus müdürlüğüne devamlı olarak oturduklarını bildirdikleri yerleşim yeri adresinde oylarını kullanmak zorundadır. Askı süresi içinde adres değişikliğini yapmayan seçmenler kayıtlı oldukları sandık dışında oylarını kullanamazlar.

KİMLER OY KULLANAMAZ?

Aşağıda yazılı olanlar oy kullanamazlar;

1. Silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları (her ne sebeple olursa olsun, izinli bulunanlar da bu hükme tabidir),
2. Askeri öğrenciler,
3. Ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulunanlar

SEÇİM GÜNÜ DÜĞÜN-NİŞAN YAPABİLİR MİYİM? SEÇİM YASAKLARI NELER? 

298 sayılı Kanunun 79.maddesi gereği; "Oy verme günü, her ne suretle olursa olsun, 
*İspirtolu içki satılması, 
*İçkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit ispirtolu içki satılması, verilmesi, içilmesi yasaktır. *Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır.
*Eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda yalnız yemek verilir.
*Oy verme günü, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamaz."

CUMHURBAŞKANLIĞI BİRİNCİ VE İKİNCİ TUR SEÇİMİ

Türkiye'de ilk kez yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 10 Ağustos'ta sandık başına gideceğiz. Birinci turda yüzde 50'den fazla alan aday seçimin galibi olacak. Birinci turda Cumhurbaşkanı seçilemezse Türkiye bir kez daha sandık başına gidecek ve ikinci turda oy verecek. Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi 24 Ağustos'ta yapılacak.

www.habervaktim.com

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2014, 10:02

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER