Kalbi delik hastalara ağrısız ameliyatsız tedavi müjdesi

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kalp deliği olan hastalar ameliyatsız yöntemle tedavi ederek, 24 içinde taburcu ediliyor.

Kalbi delik hastalara ağrısız ameliyatsız tedavi müjdesi
DÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı İnvazif Kardiyoloji Araştırma ve Uygulama Ünitesi'nde, Doç. Dr. Faruk Ertaş, Doç. Dr. Hasan Kaya, Yrd. Doç. Dr. Nihat Polat ve Yrd. Doç. Dr. Halit Acet tarafından oluşturulan ekip tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda, bu güne kadar 90 hasta bu yöntemle sağlığına kavuştu. DÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Birimi'nden Doç. Dr. Faruk Ertaş, 3 yıldan beri yapısal kalp hastalıklarında girişimsel kardiyolojik işlemlere yönelik araştırma ve çalışmalar başlattıklarını, son 1 yılda da özellikle erişkinler de doğumsal kalp deliklerini ameliyatsız olarak kapatılması yöntemini uyguladıklarını söyledi.

Diyarbakır ve çevre illerinin kapsadığı bölgede, erişkinde konjenital ve yapısal kalp hastalıklarındaki kardiyolojik yöntemleri DÜ Tıp Fakültesi'nde başarıyla gerçekleştirdiklerini belirten Ertaş, şunları kaydetti

“Geçmişte, kalp içi delikler ağırlıklı olarak ameliyatla kapatılırken, günümüzde ameliyatsız olarak kapatılma yöntemleri tercih ediliyor. Hastalarımız işlemin ardından 24 saate içerisinde taburcu olmaktadırlar. Burada ekip çalışması çok önemli. İşlemi gerçekleştirirken uygun görüntüler alınması çok önemli. Özellikle deliğin etrafında cihazı tutacak olan ritmlerin yeterli olup olmadığı ve yerleştirilecek cihazın boyutu, tek başına yapılabilecek işlemler değil. Ekip halinde çeşitli ölçümlerle gerçekleştirilecek işlemlerdir. İşlem süresi 35 dakika ile 1 saat arasında değişiyor. Bu güne kadar 90'ın üzerinde hastaya müdahale ettik. İşlem sonrasında herhangi bir sorun yaşamadık ve hastalarımız başarıyla taburcu edildiler.”

“KALP DELİĞİ OLAN KİŞİLER GÜNLÜK YAŞAMLARINI RAHAT SÜRDÜREMEZLER”

Delik olan kalbin normal işleyişini sürdüremediğini, kirli kan ile temiz kanın birbirine karıştığını belirten Ertaş, bu gibi rahatsızlıkların hastada çok ciddi sıkıntılara yol açtığını, özellikle aşırı yorgunluk, nefes darlığı, çarpıntı, ayaklarda şişme yaşandığını dile getirdi. Ertaş, operasyonda, kalp deliğinin olduğu yerden bir kateter yardımı ile geçtikten sonra, cihazla deliğin sol kulakçık tarafındaki diski, daha sonra da sağ kulakçık tarafındaki diskini açtıklarını ve disk şeklindeki cihazla birlikte deliği tamamen kapattıklarını anlattı. Kalp deliklerinin kapatılmasının yanında, damar tıkanıklıklarını anjiyo yöntemi ile açtıklarını ifade eden Ertaş, en son M. Kangül ismindeki bir hastaya işlem yaptıklarını söyledi. Hastanın, özellikle erişkinlerde ender rastlanan, kalpten çıkıp akciğere giden damardaki kapakta ciddi darlığın olduğunu kaydeden Ertaş, “Bu hastamız, nefes darlığı, çarpıntı ve ayaklarda şişme şikayetleri ile başvurmuştu... Akciğer damarı ile sağ kalp arasında oldukça ciddi 130 milimetre civarında bir basınç farkı mevcuttu darlık sebebiyle. Kateter yardımıyla kapağın olduğu bölgeyi geçtik, bir tel yardımıyla balonumuzu yerleştirdik. Kapağın olduğu yerde balonumuzu şişirdik. Balon darlığının olduğu yerde şiştiği zaman, dar olan kapağı açtık. İşlem sonrasında hastada düzelme oldu. Daha önce yürüyemeyen, nefes darlığı olan hastamız, bu işlem sonrasında eski sağlığına kavuşmaya başladı” şeklinde konuştu.

TEDAVİ MASRAFLARINI SGK KARŞILIYOR

Doç. Dr. Faruk Ertaş, yapısal kalp hastalıklarındaki girişimsel kardiyolojik işlemlerin önemli bir kısmının SGK kapsamında olduğunu ve hastaların bu tedaviden ücretsiz olarak faydalanabileceklerini söyledi. Bundan sonra bu tarz sıkıntıları olan hastaların uzak yerlere gitmelerine gerek kalmadan merkezimizde işlemlerini gerçekleştirmelerini diliyoruz. Merkezimizi bu konuda referans hastane yapma gayretindeyiz.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2014, 00:09

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER