Midyat’ta Tarihi Dokunun Korunmasına DİKA Desteği

Mardin’in Midyat İlçe Belediyesi’nin, tarihi çarşıların canlandırılması projesi Dicle Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle hayata geçirildi.

Midyat’ta Tarihi Dokunun Korunmasına DİKA Desteği
 Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) “2018 Yılı Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında Midyat Belediyesi tarafından Ajans’a sunulan “Midyat Tarihi Çarşılarının Canlandırılması” projesi tamamlandı. Projenin toplam bütçesi 2 Milyon 477 Bin olup, DİKA tarafından %75 oranında desteklenerek 1 Milyon 780 Bin hibe desteği sağlandı.

Midyat’ın sahip olduğu tarihi ve turistik değerlerini koruyarak geleceğe taşımak amacıyla eski çarşılarında bulunan dükkanların, evlerin kültürel ve tarihi dokularının korunması için cephe ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları yapıldı.

Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Alanlı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ilk yazılı bilgilerin milattan önce 13. yüzyıla kadar uzandığı Midyat ilçesinin bölgemiz ve ülkemiz açısından çok kıymetli kültürel ve tarihi değerlere sahip olduğunu söyledi. Dünyanın en eski yerleşim bölgelerinden olan yukarı Mezopotamya da bulunan Midyat’ın, tarih boyunca Sümerler, Asurlular, Urartular, Makedonyalılar, Persler ve Romalılar gibi birçok uygarlığın egemenliğine sahne olduğunu ifade etti. Bu kadar köklü bir geçmişe sahip olan Midyat’ta turizm sektörünün gelişmesine katkı sağlayacak olan projeye destek olmanın, DİKA açısından çok değerli olduğunu belirtti.

Projenin sonunda Midyat’ın tarihi çarşılarının rölöve ve restorasyon çalışmaları başarılı bir şekilde uygulandıktan sonra burada bulunan dükkanlar ve evler özgün tarihi görünümlerine kavuştu. Ardından Midyat’ın tarihi ve turistik yerleriyle ilgili artırılmış gerçeklik uygulaması geliştirilerek, bu bilgilerin aktarılmasına ve yaygınlaştırılmasına fayda sağlayacak sesli bir rehber oluşturulacaktır. Sesli rehberin yabancı turistlere de hitap etmesi amacıyla İngilizce versiyonu sunulacaktır. İki dilli sesli rehber ve mobil yol uygulaması sayesinde yerli ve yabancı turistlere rehberlik hizmeti verilecektir. İlçenin turizm acenteleri tarafından kültürel ve tarihi gezi noktası olarak belirlenmesine katkı sağlanacaktır.

Böylece Midyat'ın bilinirliği artacağından gelişen turizm ile birlikte ilçede faaliyet gösteren turizm işletmelerinin kazançları da artacaktır. Buna paralel olarak istihdam oranları pozitif bir şekilde etkilenerek Bölge halkının gelir kaynaklarında turizmin payı yükselecektir

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2020, 12:08

ÖMER BEKEN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER