Unat:"Zalim ve uşak ruhlu Sisi ve çetesi devrilip yerine Mısır Halkının meşru iradesi hakim olana kadar devam edecek"

Mısır'da halkın oylarıyla iş başına gelen Muhammed Mursi'ye karşı yapılan darbeye barışçıl gösterilerle tepki gösteren Mısır halkı,14 Ağustos'ta Rabia Meydanında Sisi cuntası tarafından saldırıya uğradı. Binlerce masum kişinin hayatını kaybettiği katliam tüm dünyada tepkiyle karşılandı.

Unat:
   14 Ağustos DÜNYA RABİA GÜNÜ nedeniyle Mardin Büro Memur Sen Şube Başkanı Ümit Unat basın açıklaması yaptı. Açıklamasında Unat ‘’ 14 Ağustosun Mısır cuntasının seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi’yi devirerek binlerce kişiyi Rabia Meydanı’nda katletmesinin yıldönümü tüm dünyada Rabia Günü olarak anılıyor. Mısır'da seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi darbe ile devirerek insanları sistematik şekilde öldüren cunta yönetiminin Rabia Meydanı'ndaki katliamının üzerinden yedi yıl geçti. Mursi, gördüğü işkence ve sağlık şartlarının sağlanmaması nedeniyle 17 Haziran 2019'da cuntacı mahkeme salonunda şehadete erişti.

 

             Abdul Fettah El-Sisi liderliğindeki cunta yönetimi, demokrasi arayışıyla kamp kuran on binlerce kişinin üzerine rastgele ateş açarak, tüm dünyayı ayağa kaldıran bir katliama imza attı. Meşru haklarını kullanarak sivil bir şekilde darbe karşıtı gösteriler yapan halka 27 Temmuz sabahı Rabiatül Adeviyye Camii ve civar caddelerde gerçek mermilerle ateş açılması sonucu en az 200 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı. Mısır'da 3 Temmuz'da gerçekleşen askeri darbeye karşı direnişin merkezi haline gelen Rabiatü'l Adeviyye Meydanı'nda ortaya çıkan ve 4 parmakla yapılan Rabia işareti, dünyada son yılların en hızlı yayılan sembolü oldu. Rabia işareti için çizilen ve sarı-siyah renklerden oluşan logo da sosyal medya ve benzeri pek çok mecranın yanında gündelik hayatta da çok büyük görünürlüğe ulaştı. Malezya'dan Fas'a, İslam ülkelerinin tamamında hızla yayılan işaretin logosu milyonlarca internet kullanıcısının profil resmi oldu’’ dedi.

            Unat, ’’14 Ağustos Dünya Rabia Günü'nü, Firavun'un, Nasır'ın, Sedat'ın ve Mübarek'in takipçilerine karşı Musa(A.S)'ın, El Benna'nın, Kutup'un ve Udeh'in takipçilerinin haklı ve şanlı kıyamı olarak görüyoruz. Zalim ve uşak ruhlu Sisi ve çetesi devrilip yerine İhvan-ı Müslimin öncülüğündeki Mısır Halkının meşru iradesi hakim olana kadar devam edecek olan bütün eylemleri destekliyor, zalim Sisi ve çetesini lanetliyoruz. Büro memur Sen olarak bu vesileyle herkesi zulmün kimden geldiğine bakmaksızın ve mazlumun dinini, dilini ya da ırkını sorgulamaksızın zalime karşı mazlumun yanında yer almaya davet ediyorum.

 

        Son olarak BAE'nin, sahte ve suçlu İsrail rejimiyle ilişkileri normalleştirme adına yeni ihanet girişimi, Ortadoğu da barış ve güvenliği sağlamaz. Yalnızca siyonistlerin suçlarının devam etmesine hizmet eder. BAE yönetimi bu anlaşma ile , Filistin ve Kudüs davasına sırtını dönmüştür ve bu tutumunun hiçbir gerekçesi yoktur. BAE, bu stratejik hata ile siyonizm ateşine yakalanacaktır. Bu münasebetle yeryüzündeki bütün zalimleri lanetlediğimizi, adı sanı ne olursa olsun, Rohingya Müslümanlarından Filistinlilere, Suriyeli mazlumlardan Doğu Türkistanlılara kadar bütün mazlumların yanında yer aldığımızı ve onlara olan desteğimizi yinelediğimizi bir kez daha belirtmek istiyorum.’’ şeklinde sözlerini bitirdi

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2020, 18:21

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER