Mardin STK Platformu Esed Rejiminin Düzenlediği Kimyasal Saldırılara Tepki Gösterdi

Mardin STK Platformu;"Suriyenin İdlib Şehrinde Esed Rejimi Ve İşbirlikçilerinin Kimyasal Saldırısını Şiddetle Lanetliyoruz!"

Mardin STK Platformu Esed Rejiminin Düzenlediği Kimyasal Saldırılara  Tepki Gösterdi
Mardin'de 57 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Mardin STK Platformu, Beşşar Esed rejiminin Suriye'nin İdlib kentindeki kimyasal silah saldırısına tepki gösterdi.

Açıklamada”Suriye rejimi dün İdlib’te yaptığı hava saldırısında kimyasal silah kullandı. 100 civarında insan öldü ve 400’den fazla kişi de yaralandı. Yaralıların nefes almada, zorluk çektiği, ağızlarında kan ve köpük oluştuğu belirtilmektedir.

Daha önce de 2013 yılında Şam’a bağlı Doğu Guta’daSuriye rejimi sarin gazı ile saldırarak bin dört yüz’den fazla insanı katletmiş ve binlerce kişiyi de yaralamıştı. ABD (dönemin) başkanı Obama ‘kimyasal gaz kırmızı çizgimizdir’ demiş ve  Rusya ile yapılan anlaşma gereği Esed rejimi elindeki tüm kimyasal silahların yurt dışına çıkarılarak imhası kararlaştırılmıştı.

Ancak o tarihten bugüne kadar en az 162 defa Suriye rejimi muhaliflere karşı kimyasal silah kullanmaya devam etmiştir.

Dünyanın patronluğuna soyunan BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Kurulu olayları sadece seyretmekte; hatta iç savaşın kızışması, insan kayıplarının artması ve bölge ülkelerinin de  en çok bedelle kaosun sürgit devamını sağlamaktadırlar.

1970 yılında bir darbe sonucu işbaşına gelen Esed ve kırkyedi yıldır Baasçıdiktotörlük ile yönetilen tek parti rejimine karşı Suriye halkı, 15 Mart 2011’de başkaldırarak demokrasi ve özgürlükleri için direnmeye devam ediyor. Bu meşru ve haklı direnişi sulandırmak ve meşruiyetini kaybettirmek için DAİŞ bahanesiyle ülkeye müdahele eden başta ABD, Rusya ve İran olmak üzere bir çok dış güç, sadece insan kaybını artırmak ve Suriyenin geleceğini yönetilemez hale getirmek için acımasızca saldırmaya devam etmektedirler.

İdlib’te kullanılan kimyasal gazlar, bombayı taşıyan uçaklar ve kullanan pilotların arkasında da yine aynı dış güçler bulunmaktadır.

ABD, Rusya ve İran, Esed’in zulmünün devamında ve masum Suriyeli insanların katl edilmesinde müşterek bir sorumluluğa ve vebale sahiptirler. Bunlar Suriye’de açık bir insanlık suçu işlemektedirler.

İnsanlık vicdanında ve tarih önünde bunlar lanet ve nefretle hatırlanacaktır.

Mardin STK Platformu olarak; sivil halka karşı İdlib’te yaşanan kimyasal silah saldırısını şiddetle kınıyor, sorumlularının ve destekçilerinin mutlaka hesap vermelerini bekliyor ve 400 civarında vefat eden masum insanlarımıza Allahtan rahmet, yaralı 1400 civarındaki yaralılara Allahtan şifalar diliyoruz.

Bu vesileyle ilimizde yaşayan Suriyeli muhacir kardeşlerimize halkımızın daha çok sahip çıkarak Ensar olma sorumluluğunu ifa etmesini bekliyoruz.

İçinden geçtiğimiz karanlık gecelerin nurlu sabahlarına erişmesini Allahtan temenni ediyoruz”denildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2017, 23:23

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER