Cumhurbaşkanı Erdoğan Mardin’e Geliyor

Vali Demirtaş, “Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin ikinci büyük barajının açılışını yapacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mardin’e Geliyor


Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mardin’e gerçekleştireceği ziyaret öncesi kent merkezinde görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları ile bir araya geldi.

Bir dizi açılış ve programlara katılmak üzere Mardin’e teşrif edecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti ile ilgili olarak basın mensuplarıyla buluşan Vali Demirtaş, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumartesi günü Mardin’inde doğrudan faydalandığı Türkiye’nin ikinci büyük barajı olan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajının açılışını gerçekleştireceğini söyledi.

Ekonomiye katkı 2,8 milyar

Sulama imkânlarından içme suyuna, enerjiye varıncaya kadar her şeyin bu barajdan karşılanabileceğini belirten Vali Demirtaş, Ilısu barajının maliyeti, yeniden yerleşim, tarihî ve kültürel varlıkların korunması, inşaatı ve diğer harcamalarıyla birlikte toplamda 18 milyar lira bulunduğunu tesisin ekonomiye yıllık 2,8 milyar katkı sunmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Tüm vatandaşlar açılışa davet edildi

Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajının bölgedeki cazibeyi arttığına dikkat çeken Vali Demirtaş, balık yetiştiriciliği yanı sıra rafting gibi sportif faaliyetlerin de hayata geçirilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü aktararak, “Ilısu Barajı ve HES Projesi etkileşim alanında kalan kültür varlıklarının belgelenmesi ve kurtarılmasına yönelik çalışmalar kapsamında kazı çalışmaların devam etmek olduğu Boncuklu Tarla da bu bölgemiz için ayrı bir ziyaretçi kaynağı olacaktır. Valilik olarak buradaki çalışmalara destek vererek hem alanı koruma altına alacağız hem de kazı alanın üstünü kapatmak için gerekli adımlarımızı attık.” dedi.

Vali Demirtaş,  Cumartesi günü dev yatırımın açılışına şahitlik yapmak isteyen tüm vatandaşları açılışa davet ederek birlik ve beraberlik içerisinde aşılmayacak bir engelin olmadığına vurgu yaparak sözlerini tamamladı.

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER