“Bonzai denilen yeni bir tehditle karşı karşıyayız”

Mardin Ömür Boyu Sevgi Derneği, toplumsal sorun olan uyuşturucu hakkında farkındalık oluşturmak ve toplumun kanayan yarası haline gelen uyuşturucu ile ilgili basın açıklaması yaptı.

 “Bonzai denilen yeni bir tehditle karşı karşıyayız”

Mardin Ömür Boyu Sevgi Derneği  Başkanı Mehmet Ali Demir  Dernek merkezinde şu açıklamalarda bulundu.

“Ülkemizde ve Mardin’imizde madde bağımlılığı son birkaç yıl içerisinde önemli bir artış göstermektedir.Daha önceleri Avrupa ülkelerine kıyasla önemli bir sorun olarak görünmeyen bu durum ülkemizi ve Mardin’imizi tehdit etmektedir.

Türkiye'de son günlerde yaygınlaşan ve beyinde ve vücutta kalıcı tahribat yapan uyuşturucu madde bonzai konusunda kaygılarımız günden güne artıyor.Türkiye’de çeşitli illerimizde  kendini gösteren, zehirlenme ve ölümle sonuçlanan olaylar, Mardin’in açısından da bizi kaygılandırıyor.

Bonzai’nin Türkiye'de son yıllarda yaygın olarak kullanıldığını görüyoruz. Bu uyuşturucu maddenin 2011 yılında Türkiye'ye girdiği yolunda veriler bulunmaktadır. Ama son zamanlarda oldukça yaygınlaşarak kullanılıyor. En önemli tehlikesi bu maddenin kullanımında yüzde 99 ani ölüm riskinin olmasıdır. Kişinin bu maddeyi almasıyla birlikte kalp atımlarının değişmesi, nefes alamamasına, halüsinasyon dediğimiz olmadık şeyleri görme ve daha sonra kalp ve dolaşım sisteminin devreye girmesi ile gerçekten ani ölüm olabiliyor.

GENÇLERİMİZ ÖLMESİN
Bonzai kullanım yaşının ne yazık ki11 yaş altına düştüğünü görüyoruz.Bonzaide ani ölüm olmasa bile çok yoğun bir panik atak benzeri yaşayan bu kişiler bu ölüm tribinden çıksalar bile daha sonra bir panik hastası, panik bozukluk hastası olarak da karşılaşılabiliyor.Bonzai kullanan birisinin bazen de şizofreniye benzer durumları ile karşılaşmamız mümkün. Madde almasına bağlı hayaller görme saldırganlık gibi belirtiler oluyor.

AİLELERE UYARI
Uyuşturucu kullanımının kişiye ve topluma zarar verdiğini görüyoruz. Ayrıca uyuşturucu madde kullanan gençlere ailelerin yaklaşımı da çok büyük önem arz ediyor. Her aile çocuğuyla yakından ilgilenmeli ve tedavi için destekleyici bilince sahip olmalı. Uzmanlar uyuşturucu kullanımının bu şekilde devam etmesi durumunda dünyanın 20–30 yıl sonra hasta bir toplum haline geleceğini söylüyor. Mardinde  bonzai kullanımından ölüm yaşanmadı. Ancak her gün değişik illerimizde  gençlerimiz ölüyor. Mardin Mülki amirleri ve  emniyet mensupları bonzai denilen ölüm uyuşturucusunun bu kadar kolay bir şekilde satılmasına ve gençlerimize ulaştırılmasının önünü bir an önce kesilmesini kendilerinden  temenni ediyoruz.

Biz Mardin Ömür Boyu Sevgi Derneği olarak İnsanların sağlıklı düşünme duyularını yok eden ölümlerine sebep olan, kullanan kişinin kendine, ailesine, çevresine, ülkesine ve insanlığa zararlı hale getiren her türlü MADDE BAĞIMLILIĞI ‘na ve Mardin’de uyuşturucuya ‘Hayır!’ diyoruz”dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 18:07

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER