Bakan Soylu: Mardin'e 300 havan mermisi atıldı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin'e 300'e yakın havan mermisinin atıldığını söyledi.

Bakan Soylu: Mardin'e 300 havan mermisi atıldı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, beraberindeki Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile birlikte Mardin'in Nusaybin ilçesine gelerek incelemede bulundu.

Bakanı Soylu, ilk önce PKK/YPG'liler tarafından havan ve roket saldırılarının yapıldığı yere geldi. Burada vatandaşlarla bir araya gelen Bakan Soylu, dün ve önceki gün hayatını kaybedenler için başsağlığında bulundu.

İlçe merkezindeki esnafı da ziyaret eden Bakan Soylu, daha sonra sınır hattında incelemelerde bulundu. Bakan Soylu, başsağlığı ve geçmiş olsun dileğinde bulunduğu vatandaşlara “Sabırlı olacağız” dedi.

“Mardin'e 300'e yakın havan mermisi atıldı”

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, “Bir terör örgütü ile karşı karşıyayız. Havan Kamışlı'dan geliyor. Hiç bir şey gözetmiyorlar. Ama biz gerekli bütün tedbirlerimizi aldık. Mardin'e 300'e yakın havan mermisi atıldı.” dedi.

“Önlemlerimizi aldık”

Nusaybin’de 11 sivilin hayatını kaybettiğini hatırlatan Soylu, “Çocuk parklarından, hastanelerden saldırı düzenliyorlar. Nusaybin'de 11 sivilimiz şehit oldu. Mekânları cennet olsun. Bir kısmına ben taziyeye gittim. Şunu ifade etmek gerekir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Milli Savunma Bakanımız ve diğer bakanlarımızla koordinasyonu ortaya koymaya çalıştık. Saldırı düzenlerken sivil, çarşı hiçbir şey gözetmiyorlar. Bu konuda tüm önlemlerimizi aldık.” dedi.

“Plan çerçevesinde ilerliyoruz”

Kamışlı’ya operasyon sinyali veren Bakan Soylu, “Terör örgütünün üzerine toprak döküp tamamen temizleyeceğiz. Biraz sabır. Teröre coğrafyamızın hiç bir noktasında müsamaha etmeyeceğimizi ifade etmek istiyoruz. Bir planımız var ve bu plan çerçevesinde ilerliyoruz.” diye konuştu.

“Sivil hedefleri gözetiyorlar”

Soylu, “Mardin’de dün gece saat: 01.00’de yaklaşık 2-3 saatlik bir toplantı yaptık.  Sabah da Nusaybin’e geldik. Yine Nusaybin'de bir durum değerlendirmesi yaptık. Mardin'e yaklaşık 300'e yakın havan düştü. Sivil hedefleri gözetiyorlar Çok ahlaksızca ve insafsızca bir şekilde sivillere atıyorlar. Özellikle çocuk parklarından ve hastanelerde kendilerini muhafaza etmeye çalışıyorlar, sivil halkın arasına gizleniyorlar. Nusaybin'de 11 sivilimiz şehit oldu, mekânları cennet olsun. Cumhurbaşkanımıza buradaki durumu arz ettik, diğer bakan arkadaşlarımızla birlikte burayla ilgili değerlendirmeleri gece yarısı boyunca ortaya koymaya çalıştık. Az önce esnaflarımızı ziyaret ettik de onları da tekrar geçmiş olsun başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.” dedi.

“Bir terör örgütüyle karşı karşıyayız ve terör örgütü yine aynı yalanlarla halka bu bedeli ödettirmeye çalışıyor.” diyen Soylu, “Havanlar karşı bölgeden geliyor. 300'ün üzerinde havan geldi buraya ve hiçbir ayrım gözetmiyorlar ama biz gerekli bütün tedbirlerimizi aldık. Bu konuda güvenlik güçlerimiz büyük bir gayret ortaya koyuyor. Yalanlarla yıllarca maalesef hepimiz biliyoruz ki istismar etme gayretinde oldular.  Buna müsaade edilmeyecek. Burada yaşayan Kürt kardeşlerimiz çok bedel ödediler. Bir daha bedel ödemeyecekler. Bunu tamamen kapatacak bir dönemi açıyoruz, artık terör örgütünü bir çukura koyup öyle toprakla kapatacağız ki insanlarımız huzur içinde olacaklar. Biraz sabır... Ne yaptığımızı ve nasıl adımlar attığımızı biliyoruz.” dedi.

Kamışlı’ya operasyon sinyali

Kamışlı’ya yönelik operasyon sinyali veren Bakan Soylu, “Teröre coğrafyamızın hiç bir noktasında müsamaha etmeyeceğimizi ifade etmek istiyoruz. Bir planımız var ve bu plan çerçevesinde ilerliyoruz. Herkes sabırlı olsun.” dedi. (M. Salih Keskin, Cihat Şayık – İLKHA)

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 10:57

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER