Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonun Görkemli Açılışı Yapıldı

Mardin Federasyonu tanıtım toplantısı düzenledi

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonun Görkemli Açılışı Yapıldı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 49 dernek bileşeninden oluşan Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonun tanıtım toplantısında Trabzon spor kulübünden gelen misafirler dostluk ve kardeşlik için Mardin’e sevgi ağacı getirdiler.

 

Mova Park AVM’in düğün salonunda yapılan yemekli toplantı salonunda gelen misafirler için üzerinde Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice hoş geldiniz yazılı afiş asılırken Mersin,Trabzon, Ankara, Diyarbakır, ve bir çok ilden gelen misafirlerin yanı sıra Dünyanın en uzun adamı Sultan Kösen ve bir çok davetli katıldı.

 

Yapılan programdan Trabzon spor yetkilileri Federasyon Başkanı Mehmet Şerif Öter ve Kızıltepe Trabzon Sporlular Derneği Başkanı İbrahim Aydın’a Trabzon spor formasını hediye ederek beraberlerinde getirdikleri 4 mevsim yeşil kalan sevgi ağacını takdim etti.

 

Gelen misafirlere acı kahve (mırra) ikram edildiği etkinlikte Halkoyunları ve müzik dinletileri deyer aldı. Açılış konuşmasını Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı Mehmet Şerif Öter yaptığı ve kardeş Karadeniz STK’larının katılımlarından dolayı teşekkür ettiği konuşmasında şöyle dedi:

 

“ Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarının öneminden yola çıkarak 2011 yılında Kızıltepe ilçemizde aktif olan derneklerimizle bir araya gelip sivil toplum kuruluşları platformunu oluşturduk. Amacımız dayanışma ruhuyla STK’lar arası işbirliğini geliştirmek ve vatandaşlarımız arasında kardeşlik sevgi ve dayanışma bilincini kültürünü geliştirmektir. 30 yıldan fazla süren çatışmaların neticesinde 40 binden fazla insanımızın hayatını kaybettiği bölgemizin ve ülkemizin geleceğini tehdit eden şiddet ortamı demokratik açılımının devamı ile çözüm sürecinin sağlıklı işleyip bir an önce olumlu sonuçlanması için sivil toplum kuruluşu olarak üzerimize düşen her türlü görevi yaptık ve her zaman yapamaya devam edeceğiz. Suriye’deki savaş nedeni ile göç edenlere ev sahipliği yaptık. Kobani’ye giderek akabinde imkanlarımız ölçüsünde yardımlarımızı gönderdik. 2014 yılında sınırlarımızı genişleterek Mardin ve ilçelerini kapsayacak şekilde sivil toplum alanında daha etkili hizmet için STK platformumuzdaki gönül bağlarımıza resmi bir düğüm atarak Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonunu kurduk.”

 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve STK’lar adına bir konuşma yapan Ahmet Kürekçi ise şunları söyledi:

 

“ Dilin dinlerin ortak medeniyeti  tarihin medeniyeti insanlığın medeniyeti güzelliğin medeniyeti barışın kardeşliğin medeniyeti Mardin’de olmaktan Kızıltepe’de olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Düm Ak Parti İstanbul milletvekili Metin Külünk kendisi iyi bir Fenerbahçeli bir program esnasında Mardin Kızıltepe’de Trabzon sporlular derneği var deyince şok oldu evet var Mardin’de Trabzon sevgisi var Karadeniz sevgisi var Trabzon spor sevgisi var çünkü biz Mardiniyle Edirnesiyle Diyarbakırıyla  Muş’u ile Artvin’i ile aynı çatının altında aynı geminin içindeyiz. Bu kardeşlik bu güzellik bu beraberlik süruru içerisinde mutlaka Türkiye’nin önü daha güzel olacak. Elbette çözüm süreci çok önemli ama bundan daha önemlisi bizim birbirimizi anlamamız bizim birbirimizi tanımamız lazım ben istiyorum ki Trabzon’daki insanlar gelip Mardin’i görsün Mardin’in tarihi ile buluşsun. Midyat’a Nusaybin’de Kızıltepe’de buluşsun çünkü buraları çok güzeldir. İki gündür biz burda her gittiğimiz yerde ayrı bir güzellik görüyoruz her esnaf bize kahvesini içiriyor çayını içiriyor muhabbetini yapıyor bu olağan üstü güzel bir şey bu çok güzel bir sevgibu sevgiye tanık olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Fırsat buldukça Diyarbakır’da Şanlıurfa’da Siirt’te Batman’da Şırnak’ta her yerde oradaki taraftarla kulüpleri ile buluşuyor onlara destek veriyor Ben Trabzon spor başkanı sayın İbrahim Hacıosmanoğlu’na sayın Köksal Sadıklar’a bu anlamda teşekkür ediyorum. Çünkü futbol üzerinden bir sevgi köprüsü oluşmuş bir dostluk köprüsü oluşmuş spor barış ve centilmenliktir zaten biz sporu bu anlamda kullanmalıyız. Şampiyon olmak önemli değil gönüllerin şampiyonluğu işte bu dostluktur Mardin ile Trabzon spor sevgi köprüsü oluşmuşsa biz şampiyon olmuşuz zaten Mardin spor da şampiyon olmuş Trabzon spor da şampiyon olmuştur. ”

 

Trabzon Spor Kulüp Yönetim Başkan Yardımcısı Köksal Sadıklar da “ Biz Anadolu’nun her tarafına gitmeye çalışıyoruz ulaşmaya çalışıyoruz dolayısıyla Anadolu’nun gönül bahçesi o kadar zengin o kadar büyük ki bu bahçeye bizde Trabzon spor sevgi tohumunu ekmeye geldik.”

 

Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş “ Sivil Toplum kuruluşları günümüzde çok çok önemli bir haldeler devlettin nüfuz edemediği belki yetişemediği sosyal yardımlaşma ve dayanışmaya ihtiyaç duyulan sağlık ile ilgili sorunlarda eğitim ile ilgili sorunlarda devlettin en büyük yardımcısı konumundadırlar. Sivil toplum kuruluşları bir araya gelmek sureti ile güzel işlere liderlik önderlik yaptıklarını gibi devlet idarecilerinin kamunun hatalı işlerinde kamu adına iyileştirme noktasında halkın sesi olmaktadırlar.” Dedi.

Program öğlen yemeği ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2015, 20:10

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER