Kızıltepe’de Kadın Cinayetleri Protesto Edildi

Kongreya Jinên Azad (KJA) Kızıltepe kadın meclisi, Kızıltepe’de genç bir kadının tavana asılı bulunması ve son zamanlarda artan cinayetler özgürlük meydanında yaptıkları basın açıklaması kınadı.

Kızıltepe’de Kadın Cinayetleri Protesto Edildi

Özgürlük Meydanında yapılan yürüyüşe, Kongreya Jinên Azad (KJA),HDP,DBP ilçe eş başkanları,Belediye eş başkanı,meclis üyeleri,Barış anneleri insiyatifi ve çok sayıda yurttaş destek verdiği açıklamada,”Jın Jına azadı”,Tecavüzcüleri korumak tecavüze ortaktır”,”Adalet biziz susmayacağız,Kadın cinayetleri durduracağız” dövizleri taşındı.

Kongreya Jinên Azad (KJA) Kızıltepe kadın meclisi adına açıklama yapan Selma Işık,” Neredeyse her gün tüyler ürperten kadın katliamları ve kadın intiharları yaşanmaktadır. Türkiye’de özellikle AKP hükümeti ile birlikte artan şiddet, yüzde bin 400’lere ulaşarak her gün en az 5 kadın katledilirken, onlarca kadın ise taciz ve tecavüze uğramaktadır. Kadınların ‘şüpheli ölümleri’ olarak andığımız kadın intiharları kadına yönelik şiddetin ve ihmalin sonuçlarından biridir.

Erkek egemen zihniyetin eşitsizlik ve ayrımcılık üretmesi sonucu bugün kadın cinayetleri ve intiharları en üst düzeye ulaşmıştır. Bu yüzden yaşanan intiharlarda her kurum kendi eksikliğini görmek zorundadır. Her intihar bir yardım çığlığıdır aslında. Kadına yönelik artan şiddetin boyutlarının aslında sistematik bir kadın kırımı olduğunu görmemek mümkün değildir. Emperyalist güçlerin Ortadoğu ve dünyada yaptığı çıkar savaşları sonucunda kadınlar savaşın ilk kurbanı olarak görülmektedir. Rojava ve Başur’da İŞİD çetelerinin ilk olarak kadına yönelik yaptığı saldırılar toplumu kadın ile düşürme çabasıdır. Son 12-13 yılda kadın cinayetlerinin bu kadar büyük bir artış göstermesi AKP’nin kadın politikasıyla bağlantılıdır. AKP hükümeti erkek egemen bir partidir. Dili, söylemi ve eylemi son derece cinsiyetçi ve şiddet yüklüdür. Egemen erkekliğin en yoğunlaşmış halini ifade eden AKP’nin Cumhurbaşkanı’ndan başlayarak tek tek tüm yetkililerine kadar kadının bedeniyle, giyimiyle, hareket biçimiyle bu kadar uğraşmaları kadın katliamlarına davettir ve çağrıdır. Kadının kürtajıyla, kaç çocuk yapacağıyla uğraşan bir iktidar kadın katliamlarının ortamını zaten hazırlamaktadır. “Kadının fıtratında eşitlik yoktur. Kadının en önemli kariyeri anneliktir” diyen bir zihniyet kadın katliamcı bir zihniyettir. Vahşice cinayet işleyen erkekler bu zihniyetin birer türemeleridir. Cinayeti işleyenler ne kadar suçlu ise belki bunun on katı bu canileri ortaya çıkaran zihniyet suçludur. Tüketilen, öldürülen kadınla biten bir insanlık yeniden dirilecekse ve yaşayacaksa eğer; bu, kadının özgürce var olmasıyla olacaktır. Erkeğin vurduğu devletin koruduğu, kadına düşman bu sisteme karşı mücadele, kadın katliamlarına karşı mücadele ile iç içedir. Kadınlar bin yıllardır erkek egemenlikçi zihniyet tarafından katledilmektedir. Ama unutulmamalıdır ki, bin yıllardır süre gelen kadın mücadelesi de yaşanmaktadır. Kadınlar olarak mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğimizi, bu kirli oyunlara ve kirli politikalara karşı mücadelemizi yükselteceğimizi buradan tekrar belirtiyoruz.

 

Basın açıklaması 5 dakikalık oturma eyleminin ardından sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 18:15

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER