Kızıltepe’de Aşure Bereketi

Kızıltepe Kaymakamlığı, Kızıltepe Belediyesi ve Kızıltepe Gönülelçileri tarafından Muharrem ayı nedeniyle aşure pişirilip dağıtıldı.

Kızıltepe’de Aşure Bereketi
 Kızıltepe Kaymakamlığı, Kızıltepe Belediyesi ve Kızıltepe Gönülelçileri tarafından hazırlanan aşureler; Kızıltepe Sosyal Vefa Destek Grubu, Sağlık Çalışanları, İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri ve İlçe Jandarma Komutanlığı personellerine belediye ekipleri tarafından ulaştırıldı. Aşurenin yapım aşamasında Kaymakam/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam’ın Eşi Dilek Çam öncülüğünde Kızıltepe Gönülelçileri de yer aldı. Aşurenin içerisinde geleneklere uygun olarak; fasulye, nohut, buğday, fındık, incir, kayısı, bade,  kuru üzüm, kuş üzümü, kuru dut, nişasta ve şekerden oluşan 12 çeşit malzeme kullanıldı. Covıd19 tedbirlerine dikkat çeken  olan Maske- Mesafe-Temizlik (TMM) gibi uyarılarla aşureler süslendi.

Aşureleri paketleyip vefa ekibine teslim eden Kızıltepe Gönülelçileri, 7 bin kişiye aşure ulaştırmanın mutluluğunu yaşadı. Aşure birlik, beraberlik ve dayanışmanın simgesidir diyen Dilek Çam: “ Pandemi süresince fedakarca emek sarf eden sağlık çalışanlarımıza, kolluk kuvvetlerimize ve vefa çalışanlarımıza insanlık tarihi kadar eski olan aşure tatlımızı gönderiyoruz. Afiyet olsun.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2020, 12:07

ÖMER BEKEN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER