Çalhan: Emeklilere kira ve yakacak yardımı yapılmalı!

Mardin emekliler sendikası il temsilcisi Salih Çalhan, emeklinin zorlu kış şartlarında kira ve yakacak yardımı yapılmasını talep etti.

Çalhan: Emeklilere kira ve yakacak yardımı yapılmalı!

Mardin Emekli Memur Sen emekliler sendikası il temsilcisi il Salih Çalhan, emeklilerin yüzde 23,4’ünün kiracı olduğunu, yüzde 35’inin de hala sobalı evde oturduğunu belirterek “Hükümetten talebimiz, emeklilerimize kira ve yakacak yardımı yapmasıdır. Aksi takdirde milyonlarca emeklimiz zorlu kış şartlarında büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacaktır”. dedi

Mardin Emekli Memur Sen İl Başkanı Sayın Salih Çalhan  “Türkiye Emekli Profili Araştırması” yaptı. Araştırmada, emeklilerin barınma ihtiyaçlarını nasıl karşıladıkları ele alındı. Araştırmaya ilişkin Basın Açıklaması Yapan Çalhan, “Araştırma kapsamına alınan emekli bireylerden 2 bin 163 kişi konutun mülkiyet durumu sorusuna cevap vermiştir. Emekli bireylerin yüzde 76,6’sı ev sahibi, yüzde 23,4’ü kiracıdır. Yaklaşık 15 milyon 628 bin emeklimizden 3 milyon 657 bin emeklimiz kira karşılığı barınma ihtiyacını karşılamaktadır” dedi.

“5 YILDA KİRALAR YÜZDE BİNİN ÜZERİNDE ARTARKEN EMEKLİ AYLIKLARI YÜZDE 355,19 ARTTI”

Gayrimenkul şirketlerinin araştırmalarına göre kiraların bir yılda yüzde 150’ye yakın artış kaydettiğine de dikkat çeken Çalhan, “Son 5 yıla bakıldığında Türkiye genelinde kiralık konut fiyat değişiminin yüzde 1006,58 olduğu görülmektedir. Oysa bizim hesaplamalarımıza göre son 5 yılda emekli aylıklarındaki artış sadece yüzde 355,19 olmuştur” ifadelerini kullandı.

“YARDIM YAPILMAZSA MİLYONLARCA EMEKLİ KIŞ ŞARTLARINDA BÜYÜK SIKINTILARLA KARŞILAŞACAK”

Mardin Emekli Memur Sen İl Başkanı Salih Çalhan, şu bilgileri de paylaştı:

“Bunların yanı sıra araştırmaya göre, emeklilerimizin kira ya da kendi konutu olsun hâlâ yüzde 35,5’i sobalı evde oturmaktadır. Odun ve kömür fiyatları da her geçen gün artmaktadır. Emeklilerimiz bu kış hem barınma hem de ısınma konularında çok büyük sıkıntılar yaşayacaklar. Bütün bu gerçekler doğrultusunda hükümetten talebimiz, emeklilerimize kira ve yakacak yardımı yapmasıdır. Aksi takdirde milyonlarca emeklimiz zorlu kış şartlarında büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacaktır.”

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER