Irak’ın yeni cumhurbaşkanı Dr Fuad Mahsum

Irak Parlamentosunda gerçekleşen seçimlerde YNK adayı Dr Fuad Mahsum oyların 211’ini alarak Irak’ın yeni cumhurbaşkanı oldu.

Irak’ın yeni cumhurbaşkanı Dr Fuad Mahsum
Irak Parlamentosu yeni cumhurbaşkanı seçimleri için bu gün toplandı. 265 parlamenterin hazır bulunduğu oylamada Mahsum ilk turda 165 oy aldı. En çok oy alan iki adayın yarıştığı oylamada Mahsum 211 oy alarak yeni cumhurbaşkanı seçildi ve seçimin ardından yemin ederek yeni görevine resmen başladı.
 
Irak’ın eski  Cumhurbaşkanı ve YNK Genel Sekreteri Celal Talabani, 7 Nisan 2005’de Irak Cumhurbaşkanı seçilmişti. İki dönem üst üste görev yapan Talabani’nin görev süresi yeni Parlamento seçimlerinden sonra dolmuştu.
 
Seçilen cumhurbaşkanı 15 gün içerisinde bir kişiyi hükümet kurmakla görevlendirmek, görevlendirilen kişiyse 45 gün içinde hükümeti kurmak zorunda.
 
Fuad Mahsum kimdir?
 
Fuad Mahsum 1938’de Süleymaniye’nin Koye ilçesinde doğdu.Tam adı Fuad Mahsum Havrami olan Mahsum’un hem annesi hem de babası Hawraman bölgesinden. Babası saygın bir din adamı.
 
Çocukluk arkadaşları olan Mahsum ve Talabani dini anlamda önemli ailelerden geliyor. İkisi de çocukluklarını Koye’de geçirdiler.
 
Daha sonra lise dönemini Kürt dini okullarında geçiren Mahsum üniversite öğrenimine ise 1958 yılında Mısır’ın ve dünyanın en prestijli dini okullarından Ezher Üniversitesi’nde başladı. Yüksek lisans ve doktorasını İslami çalışmalarda aynı üniversitede yaptı.
 
Mahsum aynı zamanda Irak Komünist Partisi üyesiydi. Daha sonra ise buradan ayrılarak 1964 yılında Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) katıldı.
 
Basra Üniversitesi’nde öğretim görevliliği yapan Mahsum aynı zamanda KDP’nin askeri operasyonlarından da sorumlu kişi oldu.
 
1973 ve 1975 yılları arasında ise KDP’nin ve kurucusu Mele Mustafa Barzani’nin Kahire temsilcisi olarak görev yaptı.
 
Mahsum 1975’te kurulan Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) kurucu ve önde gelen üyesi oldu.
 
KDP ile olan yakın bağları nedeniyle iki parti arasında 1980’lerde meydana gelen krizin çözülmesinde yardımcı oldu.
 
1992’ye gelindiğinde ise Mahsum Kürdistan Bölgesi’nin bölgesinin ilk başbakanı oldu.
 
2003’teki Amerikan işgalinin ardından Bağdat’ta oluşturulan anayasa taslağını hazırlama komisyonunda görev aldı.
 
2004 yılında Irak parlamentosunun ilk başkanı seçildi. Bir yıl sonra ise parlamentoda milletvekili seçildi.
 
Fuad Mahsum evli ve beş kız çocuğu babasıdır.
(z.c)

http://www.basnews.com

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 16:22

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER