Barzani: Tercihimiz bağımsızlıktır

Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, "Bağımsızlık ve boyunduruk seçenekleriyle karşı karşıyayız. Hiçbir şekilde boyunduruğu seçmeyeceğiz. Tercihimiz bağımsızlıktır" dedi.

Barzani: Tercihimiz bağımsızlıktır
Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, “Bağımsızlık ve boyunduruk seçenekleriyle karşı karşıyayız. Hiçbir şekilde boyunduruğu seçmeyeceğiz. Tercihimiz bağımsızlıktır” dedi.

Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, Erbil ve Musul cephelerindeki Peşmergeleri ziyaretinde konuştu.

Barzani, yaptığı konuşmada, “Kürdler için altın bir fırsat doğmuştur. Kürdler başarının zirvesindedir. Böyle bir süreçte birilerinin iki yönetimli bir Kürdistan’dan bahsetmesi çok ilginçtir. İnanıyorum ki Kürdistan halkı böylelerinin cevabını verecektir” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi’ndeki iki yönetimli bir sistemden bahseden siyasi çevreleri eleştiren Kürdistan Bölge Başkanı Barzani, şunları söyledi:

“Kürdistan’ın iki yönetimli olmasından bahsedenler, tarihten ders almamıştır. Milletimiz bu kadar şehidi ve kurbanı, ‘Kürdistan parçalansın’ diye vermedi. Hiç kimse bunu hayal dahi edemez. Hiç kimse Kürdistan bölgesini bölemez, parçalayamaz. Kürdistan Bölgesi’nin birliğinden ve bütünlüğünden razı olmayanlar, başka bir yeri tercih etmekte özgürdür. Yaşamını Kürdistan dışında sürdürebilir.”

“Hiçbir şekilde boyunduruğu seçmeyeceğiz”

Kürdistan Bölge Başkanı, bağımsızlık vurgusu yaptığı konuşmasında, “Milletimizin tarih boyunca verdiği mücadele Kürdlerin boyunduruk altında kalması için değildi. Şehitleri, birilerinin emri altında kalmak için vermedik. Düşmanlar bize karşı hiçbir zulmü yapmaktan geri durmadı. Düşman elinden geleni ardına koymadı. Ancak, milletimizin iradesini kıramadı. Halkımız bundan itibaren böyle bir acı tecrübeyi yaşamak ve başkalarının ateşinde yanmak zorunda değildir. Kendimize güvenmeliyiz. Halkımızı bu sıkıntılı süreçten kurtarmak zorundayız. ‘Bağımsızlık’ ve ‘boyunduruk’ seçenekleriyle karşı karşıyayız. Hiçbir şekilde ‘boyunduruğu’ seçmeyeceğiz. Tercihimiz bağımsızlıktır” değerlendirmesinde bulundu.

Mesud Barzani, Musul operasyonundan önce, yerel halkın kentin yönetiminde söz sahibi olmasının güvence altına alınması gerektiğini de dile getirdi.

Bu konuda tarafların birbirine güvenmesini isteyen Barzani, “Musul halkı bir daha felaketle karşılaşmamalı ve baskı altında olmamalıdır” ifadesini kullandı.  (r.z)


http://www.basnews.com

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2015, 20:28

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER