HDP:Suruç’taki Saldırılar Rojava Halklarıyla Dayanışmayı Engelleyemez

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, yaptığı yazılı açıklamada, “Suruç’taki Saldırılar Rojava Halklarıyla Dayanışmayı Engelleyemez ” dedi.

HDP:Suruç’taki Saldırılar Rojava Halklarıyla Dayanışmayı Engelleyemez
Açıklama şöyle:

Rojava Devrimi’nin ikinci yıldönümünü kutlama amacıyla, Urfa'nın Suruç İlçesi’nde biraraya gelen ve daha sonra dayanışma amacıyla Kobanê'ye yürüyen halka asker ve polis gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırdı. Suruç’un Çengelli (Alizeran) Köyü ve Birecik’in Ziyaret ve Aşme köylerindeki saldırılarda 20'ye yakın kişi yaralandı. Yaralananlar arasında HDP Onursal Genel Başkanı Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de bulunuyor.

IŞİD çetelerine karşı iki haftadan fazladır direnişin sürdüğü Kobanê'ye doğru harekete geçen ve sınırdaki birinci telleri kaldıran halka saldırıyla yetinmeyen asker ve polis, günlerdir Rojava için nöbet tutulan çadırları da ateşe verdi. 

Bugüne kadar Kobanê’de, IŞİD çetelerinin acımasız saldırılarına boyun eğmeyenlerle dayanışma gösteren halka neden saldırılıyor? IŞİD çeteleri, Musul’da yeni ve ağır bir katliam planlarken, Rojava’da IŞİD’e direnenlere yönelik bu düşmanlık neden? Siyasi iktidar, IŞİD’in karşısında duranları neden içine sindiremiyor?

Bugün, Ortadoğu’nun tamamını bir kan deryasına çevirmek isteyen IŞİD planlarına karşı direnen Rojava halkının yanında olmak, onlarla dayanışmayı geliştirmek demokrasi ve barış güçlerinin yapması gerekendir.

AKP Hükümeti, Rojava’yla dayanışma içinde olan halka yönelik saldırılarını durdurmalı; Rojava’ya uygulanan abluka ve ambargoyu bir an önce kaldırmalı, sınır kapılarını ticarete açmalıdır.

Rojava’da oluşan, Afrin, Cizre ve Kobanê’de ilan edilen kantonlar ve Kürt, Arap, Türkmen, Süryani, Ermeni, Şii, Sünni halkları bir arada tutan ve farklılıkları anayasal güvence altına alan yönetim modeli, tüm Ortadoğu barışı için önemli bir örnektir.  

Direnişle dayanışmamızı büyüteceğiz. HDK Eşsözcüsü Mv. Sebahat Tuncel, HDP Eş Genel Baskanı Figen Yüksekdağ, HDK bileşen yöneticilerinin ve HDP MYK üyelerinin içinde yer aldıkları bir heyet, saldırıları kınamak ve halkla dayanışma göstermek üzere Urfa Suruç’a gidiyor.

Biz biliyoruz ki, IŞİD değil, Rojava halkları demokratik bir Ortadoğu’yu yaratmaya adaydır.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2014, 03:10

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER