ROJOVADA İTİFAK TÜRKİYEDE DEMOKRASİ

PKK nin türkiyedeki otuz beş yılık gerila mücadelesi zorlu bir kulvarda alınan bir destekle şimdiye kadar yürüdü.ancak hendek ve savaş ortamında talep ettiği özyönetim Türkiye ve kürt halkı içinde gerekli desteği bulamamış Aksine hendek politikasına karşı topyekün bir halk muhalefeti ile karşı karşıya kalmıştır. Bu mücadele kürt halkı türk halkına sonuçsuz ciddi bir kan ve göz yaşını beraberinde getirmiştir. kürdistanda çatışmalı şehirlerde izleri Kolay kolay silinmeyecek büyük tahribatlar yaratmıştır. 


Tarih önünde bu yanlış sıtratejinin faturasıda elbette PKK ye çıkacaktır.Ancak toplumsal siyasetlerde bir örgütsel yapı bir yanlış yaparsa sonra tekrar ikinci bir yanlışa başvurduğu takdirde bu yanlış kitle içinde güvensizlik yaratır ve ilgili örgütsel yapının tasfiyeye gitmesi kaçınılmaz olacaktır. İkinci bir yanlışın yapılmaması içinTürkiye ve rojovanın ekonomik tarihi ve coğrafi dengelerini iyi bir şekilde değerlendirmek gerekiyor Türklerin kürt halkı Ile bin yılık kör topal ortak zafer ve mağlubiyetleri beraber olmuştur.Örneğin Alparslan ,Selahaddin Eyyubi ,Yavuz Sultan Selim ve kurtuluş mücadelesi Anadolu ve Mezopotamya halklarının tarihi olarak içiçe olduklarının bir göstergesidir. Böylesi tarihi bir birliği yaşayan dört Milyon nufusu ile dünyanın en büyük Kürt şehrini İstanbul da beraber paylaşan bu ülkenin hiç bir şekilde bölünme zemini mevcut değildir. Çözüm gerilaların bir an önce silahları Ile beraber bu ülkeyi teketmesidir. Ana dilde eğitim ,kimlik kültürel haklarla beraber coğrafi şartlarımıza uygun bir sıtatünün ülke birliğine zarar vermeden hayatta geçirilmesidir.


bu demokratik haklarla beraber tüm siyasi insanları kapsayan bir genel afın hayatta geçirilmesi de sağlanmalıdır. Suriye ve rojovanın siyasi durumlarıda yavaş yavaş netleşmeye doğru gitmektedir . Suriye rejiminin Rusya 've İranın desteğinde uzun bir süre Daha iktidarda kalması kesinleşmiş gibi görülmektedir.

Bu duruma göre suriye kürdistanına gözle görülür bir sıtatünün verilmesi mümkün görülmemektedir . çünkü Rusya ve İran kendi mütefikleri olan suriyenin birliğini ilk etapta esas alacaklardır. kaldıki bu iki ülkenin kürdistan tarihinde canlı yaşanmış ihanet sicileride bulunmaktadır.


Bunlara güvenmek ilerde gelecek yenilgiyi peşinen Kabul etmek demektir. Bu şartlarda PYD nin tüm Suriye Kürtleri Ile beraber, Türkiye , Irak Kürdistanı ve ABD nin desteğine ihtiyacı olacaktır. Türkiye ve ABD nin desteğini alan bir PYD bu destekler sayesinde suriye içinde demokratik hakları ile kendilerini özgür bir ortamda taşıma imkanlarına sahip olacaktır.Siyasette zararın neresinde dönülse kardır. kendi halkı içinde kazanılmış onurlu ve fedakar bir davranışın beraberinde getirmesini sağlayacaktır. Kürt halkının nihayi hadefi Irak Kürdistanına bağımsızlık Orta doğuda şiddet ve teröre karşı barış ve Demokrasi cephesi olmalıdır.Alınacak böylesi evrensel bir tavır Ortadoğuda barış ve kardeşliğin gelmesinede önemli bir katkı sunacaktır.

YORUM EKLE