ÖZGÜVEN(Potansiyel Güç)

 Özgüven Nedir?
Özgüven, mutlu ve başarılı bir hayat için insanda bulunması gereken en önemli duygulardan biridir. Özgüven, tüm insanların ihtiyaç duyduğu, hayatta sorunların üstesinden gelmemizi ve sorumluluklarımızı başarıyla yerine getirmemizi sağlayan bir duygu olarak da tanımlayabiliriz. İnsanoğlunun ortaya koyduğu fikir, eser veya herhangi bir icraatın toplum tarafından benimsenmesi(kabul görmesi) olarak da tanımlayabiliriz.

Özgüven Duygusu Neden Bu Kadar Önemli?
İnsanoğlunun varlığı ve yaşamı tamamen düşünce tarzına bağlıdır. Bu nedenle pozitif düşünen bir insan ile negatif düşünen bir insanın hayatları her zaman birbirinden farklı olur. Pozitif düşünen insanın hayatı her şeyi ile yukarı(olumlu) yönlü bir ivme gösterirken, negatif düşünen bir insanın hayatı ise aşağı(olumsuz) yönlü bir ivme göstermektedir. İnsanoğlu kendi hayatında maddi ve manevi kazanımlar elde etmek için pozitif düşünmelidir. Bu çerçevede pozitif düşünerek, özgüven kazanabilir ve kazandığımız özgüven ile hayata daha renkli bir pencereden bakabiliriz.
Özgüven duygusu pozitif enerji ile kazanılır. Bu pozitif enerji, insan hayatına yansıdıkça, kendisine bir aynanın yansıması gibi özgüven olarak geri döner. Ve bu döngü artarak sürekli devam eder.

Özgüvene Neden Potansiyel Güç Diyoruz?
Özgüvene potansiyel güç dememizin sebebi, insanın büyük bir enerji ile bu duyguya sahip çıkması ve hayatının her anına yansıtması gerektiği kanısındayız. Örneğin; sevgi ve saygı duygularımızı günün belirli zamanlarında öne çıkarır ve yaşarız. Oysa özgüven duygusunu, bunlardan farklı olarak hayatımızın her anına yansıtmak durumundayız. Nedeni ise hem bugünü hem de yarını daha iyi, daha düzenli ve daha istikrarlı yaşamak için bu pozitif enerjiye ihtiyacımız var. Bu nedenle özgüven duygusu, hayata sımsıkı sarılmak için yediğimiz ekmek, içtiğimiz su kadar önemli ve değerli diyebiliriz.


Peki, Bu Özgüven Duygusu Nasıl Kazanılır?
Özgüven duygusu insana doğuştan gelen bir özellik olmadığı gibi herkes kendi kendine veya belli eğitimlerden sonra elde edip, geliştirebilir. Yani bu konuda herkes hayata eşit şartlar ile başlar. Daha sonraki dönemler ise tamamen kişinin aldığı eğitim, sosyal hayatı, zekâsıyla orantılı bir şekilde oluşur ve gelişir.

Özgüveni Yüksek Olan Bir İnsan Nasıl Tanımlanır?
Özgüveni yüksek olan bir insan hayatta mutlu ve kendisiyle barışık olur. Kendine olan güveni her zaman üst seviyededir, inançlıdır, kararlıdır, çözümcüdür ve yol göstericidir. Bu nedenle hayat bu tür insanların etrafında döner. Çevrelerindeki insanların hayatlarına da küçük dokunuşlarla büyük değişiklikler yaparlar.
Bu tür insanlar, verdikleri kararlar sonucu kazanımları yüksek olduğu için elde edilen başarılar, kendilerine bir aynanın yansıması gibi tekrar daha büyük bir özgüven olarak geri döner.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şeref  dertli
Şeref dertli - 6 yıl Önce

Başarılı bir yazı devamını bekleriz.

hüseyin bingül
hüseyin bingül - 6 yıl Önce

yeni yazılarınızı keyifle bekliyoruz iyi çalışmalar...