MUTLU MASAL

Bugün kalenin burcundan tüm Mezopotamya’ yı seyre dalmışken Güneşin adeta tek bir yöne döndüğünü gördüm. Hafiften bir rüzgâr esmekte idi ruhumu okşarcasına zaman durmuştu aniden. Kızıl karası saçların o kadar güzel diki yeller eserken bile her bir tellinin arasından adeta izin ister gibiydi bozulmaması için rüzgâr. Ey cemalini görmeden saçlarına âşık olduğum dilber Bir efsane misin yâda bir masal mı?
Bu gün güneşi kıskandım seni bir tek gören o idi diye Öyle bir dalmıştın ki ufka doğru neydi? Seni böyle düşündüren. Bende gelsem yanına uzansak ufka doğru bakışlarımızla. Gözlerini alamamanın neydi sebebi? Birden ayaklanıp ilerlemeye başlayınca toprak adeta seninle harekete geçti. Reyhanlar güller miski amberler kapladı her bir yanı koklamaya kıyamadığım. Nefesimi öyle bir çektim ki içime ciğerlerimin en ufak odacıklarını bile stokladım Belki bir daha bu kokuyu duyamam diye. Tülden ince kıyafetinle adeta bir balerin edası ile raks etmekteydin sahnesi olmayan hayat oyununda. Seni bir gölge gibi takip ettiğim yokuşlar bana artık düz bir yoldan ibaretti. Korkuyordum kendine has sana ait dolambaç gibi dar sokaklarında seni kaybederim diye. Ellerinin her değdiği taş adeta telkari gibi şekilden şekle girmekte idi. Her bir alanda kokun vardı artık ey aşkından mecnun olduğum dilber. Bir kez gördüm bir evin avlusunda yüzünü yıkarken suya yansıyan yüzünü. Biliyordum ki tanrı seni özene bezene yaratmış bir ressamın son eseri gibi. Ne kadar sürecekti seni takip etmem. Bir çocuğun annesi ardından koşar gibi koştum kaybetmiştim seni. Dar sokaklar daha da dar olmuştu geçit vermiyordu ey saçlarına âşık olduğum dilber nerdeydin. Bütün sokakları adeta hatmettim ama yoktun sen. Ezan sesleri ile Çan sesleri hoş seda idi bugün Seni ararken yardımcı olacaklarımıydı bana. Akşam olmuştu bile hüzün bulutu içinde.
Öyle bir hüzün ki bu kamçılarken beni adeta kendine çekti. Bu işaret miydi ne idi burada olmam Hayal mi yoksa rüyamıydı. Sözde duygularımda arınmak için gelmiştim ama öyle düşüncelere daldım ki hızla çekilip aniden kopuveren bir o yana bir bu yana dağılan inci kolye gibi. Sadece dağılan inci taneleri değildi gözpınarlarından akan gözyaşlarımı tek tek toplayıp sevdası olmayan sevdalıma takmak isterdim ak gerdanına bir pırlanta kolye gibi. Bir elin omzuma dokunduğunu hissettim. İrkilmiştim sıçradım birden. Gözlerimden yaş düşerken hani mecburdum ya kaçmaya bir yerlerden. Bir ömür gibi uzaktım oysaki şuan bir nefes gibi yakın sensizlikte seninle soluk alıyordum sadece. Bir az önce karalığa saklanıp esir olduğunda gözlerimden bir avuç cılız ay ışığı ile aydınlatmaya geldim.
 Göz göze gelmiştim. Gözlerinin içinde bir ben birde evet sen vardın. Şuan hayallere sığdıramadığım gerçek mi? Yoksa gerçek olmaya yakın tek gerçekleştiremediğim mi?
Konuşmadan sessizce bakıştık. Bakışlarım gözlerine mıhlanmıştı adeta. Anlımda soğuk terler akmakta. Ne oldu da kulağım işitmez oldu, göz kapaklarım adeta tutulmuş bir sıtmalı hastalık gibi korkarak açılıp kapanmakta. Hayalin perdelenip kaybolmasın diye. Kimdin? Sen diye sormadan usulca ellerimi ellerinin içine alıverdi titrek ellerim karşı elleri de titretmeye yetti. Medet umar gibi bakışları vardı. Bir kelime söylemeye tam kendimi zorlarken ellerini iki dudağımın üzerinde gezdirdi. Korkum büsbütün artmıştı
Gece her hecenin tınısı ile rüzgârında savurduğu dans ettiği bir hal aldı. Yağmurlar yağsın yıkasın beni yağmur suları taşları beni kendimi yıkasın günahlarımdan arındırsın. Bir anda bir daralma gözlerimde kararma hissettim. Karardı dünyam.
Gözlerimi açtığımda gün çoktan ağarmıştı. Hayat devam ediyor idi gördüklerim rüya mı idi değil mi alam veremedim. Ama bunu bulmalı idim ne idi bu gördüklerim. Acaba bu bir aşk mıydı? Beni buralara iten artık gitme vakti de gelmiş çatmıştı. Yoksa bir peri kızımıydı efsaneleşen.
 Ve o zaman anladım ki aşk her yerde aşk aynı uzaklıkta aşk yakında aşk fiz anda aşk semada aşk her yerde mühim olan uzakta kini bulmak değil. Değerini elimizin içinde iken tutmak kaybetmemecesine.
 
Ben aşkı bulmuş idim. yolunuz bir gün buralara düşerse aşkın perisini size de rast gelmesi dileğiyle.
Burası neresi mi ?

YORUM EKLE