Memleketi Kurtaracak Vekilleri Unutunuz mu?

7 Haziran seçimlerinde, milletin iradesiyle siyasi hayatımızda çatışma ve kutuplaşma değil, hoşgörü, uzlaşma, işbirliği ortamının hâkim olmasını ve sorunlara uzlaşıyla çözüm bulunmasını istediği yönünde bir sonuç çıkmıştır. Ortaya çıkan tablo içinde, seçim barajını aşan 4 partiye önemli sorumluluk düşmektedir. Hiçbir parti, çözümsüzlüğün adresi olmak istememelidir. Bu yüzden tüm partiler öncelikli olarak koalisyon seçeneğini gündemlerine almalıdır. Erken seçim seçeneği hiç gündeme gelmemelidir. Belirsizlikler, ekonomik ve siyasi istikrarsızlık kıskacında kaybeden yine Türkiye olacaktır. Sınır illerimizde yeteri kadar kargaşa, belirsizlik ve savaş devam etmektedir. Tüm siyasi partilerimize çok iş düşmektedir. Devir rekabet, iktidar, liderlik savaşı değil, kenetlenme günüdür.
 2010 Anayasa değişikliği referandumundan itibaren seçilen partiler kutuplaşma ve dışlayıcı siyaset uygulayarak yeni Anayasayı ortaya çıkaramamışlardır. Doğal olarak bu olay, gündelik siyasete ve siyasal kültürümüze yansımıştır. Parlamenter siyaset ile sokakta birbirimizi anlama ve kabul etme yerine peşinen redde, bir arada yaşama yerine bizden olmayanı dışlamaya dayalı varlıklarımıza sıfır toleranslı siyasetin hâkim olmasına neden olmuştur. Oysa ırk, din ve dil bizim zenginliğimizdir. Bizden olmayanı tahammülsüzlük yerine, zenginliklerimizi içimize sindirip, kucaklaşma zamanıdır. Her insanın yaşam hakkına saygı çerçevesinde yeni bir Anayasa yapılması şarttır. Birçok ülkede koalisyonlar çok başarılı olmuştur. Türkiye’nin geleceği için, partilerin birbirinin açığını arama yerine birbirlerine destek olarak, eksiklerini tamamlama günüdür.
7 Haziran seçimleri üzerinden 15 gün geçti. Kim kiminle koalisyon kuracak henüz netlik kazanmış değil. Kulislerde şimdilik öne çıkan görüş AK Parti MHP. Seçim öncesi MHP’nin AK Parti hakkında söyledikleri ve şimdide ileri sürdüğü 4 şartı şunlardır. 1-Çözüm süreci sona erdirilecek. 2-17 ve 25 Aralık yolsuzluk dosyaları açılacak. 3-Cumhurbaşkanı Erdoğan yasal sınırlarına çekilecek. 4-Cumhurbaşkanı saraydan çıkıp Çankaya’ya geçecek. “diyor
AK.Parti ve MHP.nin Seçim meydanlarında  bir birleri hakkında söyledikleri keskin ve kırıcı sözler için Türkiye siyasetinde normal propaganda modunda söylenmiş sözler diyerek geçiştirilebilir. Fakat diğer dört şartın kabul edilmesi mümkün gözükmüyor. Hele çözüm sürecinin bitirilmesi veya askıya alınması AK Parti ve Ülkenin geleceği adına felaket olur. Türkiye genelinde halkın büyük bir kısmı çözüm süreci ve yeni Anayasayı beklemektedir.
CHP ise % 60 blok tercihi MHP İle kurulacak bir koalisyona HDP’ nin dışarıdan destek vermesi önerisi MHP’nin HDP’nin olduğu yerde asla demesi bu seçenekte pek mümkün gözükmüyor.
Diğer bir olasılık AK Parti CHP ortaklığı uzun ömürlü bir Hükümet olmayacağı ortadadır.
Türkiye siyasetinde parti ve kişisel çıkarların Ülke çıkarları önüne geçerek beklenmedik parti veya milletvekili transfer seçenekleri yoluyla dışarıdan destekli azınlık Hükümeti kurulursa, bununda uzun ömürlü olamayacağı seçim hükümeti olmanın ötesine geçemeyeceği aşikârdır.
Kulislerde dolaşan tüm koalisyon senaryoları gerçekleşmediği taktirde Anayasa gereği Cumhurbaşkanı 45 günlük süreyi işletecek ve ülke erken seçime gidecek. Erken seçimin ekonomi üzerinde olumsuz yansıması olacağı kesindir.
Güvenlik alanında İçerde ve dışarıda Ülkemizi ilgilendirecek olumsuz bir durum yaşanmadığı taktirde yapılacak erken seçimde avantajlı konumda AK Parti gözüküyor. Çünkü sağlıklı düşünen vatandaşlarda şöyle bir öngörü ortaya çıkacak. “Nasıl olsa siyasi partiler  Bu ülkede koalisyon kurmayı beceremiyor diyecek. Bu düşünce neticesinde Oy oranı itibarıyla tek başına hükümet adayı Ak Partidir.” Deyip,7.Haziranda AK Partiye oy vermeyen özellikle sağ milliyetçi, muhafazakâr ve iş dünyasından endişeli olan  kesimler AK Partiyi tekrar % 50 ler civarına çıkarabilir. Üç dönem kuralına takılıp 7 Haziranda aday olamayan Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin gibi 70 yakın deneyimli ve sevilen politikacıların önünün açılmasıyla, olası erken seçimde aday olacağı hesaba katılırsa AK Partinin tekrar tek başına iktidar olacağı uzak ihtimal olmasa gerek.
Böyle bir durumda oy kaybına en çok uğrayan MHP, CHP partileri olacak. Bir miktarda HDP’de azalma olabilir.
Kulislerde konuşulmayan senaryosu yazılmamış bir olasılık daha ortaya çıkabilir.Milletvekili olma uğruna adaylık sürecinde listeye girmek için trilyonlarca para ve çaba harcayan milletten çok kendine vekil olma fırsatını yakalamış Vekiller geleceklerini garantilemek uğruna İki sene vekil kalabilmek için Partilerini bırakıp,kurulacak azınlık bir hükümete destek veya transfer oluverirlerse kimse şaşırmasın.Çünkü burası Türkiye siyasette her şey mubah sayıldığı bir memleket.

YORUM EKLE