MAÜ’de Öğrenci Rektör Danışmanı Olacak

Artuklu Üniversitesinde öğrenciler arasından seçilecek bir temsilci ‘rektör danışmanı’ olacak.

MAÜ’de Öğrenci Rektör Danışmanı Olacak
Mardin Artuklu Üniversitesi, yeni yönetim anlayışı çerçevesinde Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek öğrenciler arasından seçilecek bir temsilcinin Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’a ‘rektör danışmanı’ olarak atanacağını açıkladı.

Mardin Artuklu Üniversitesi, yeni yönetim anlayışı çerçevesinde üniversiteyle ilişkili bütün kesimleri belli oranlarda yönetimin bir parçası ve paydaşı haline getirmeyi planladıklarını ve bunun ilk aşamasını öğrenciler arasından seçilecek rektör danışmanı projesi olduğunu bildirdi.
Öğrencilerden rektör danışmanı seçilmesi düşüncesinin üniversitenin yeni yönetim ve eğitim politikalarının bir gereği olarak ortaya çıktığını belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar
“Öncelikle üniversitenin yeni yönetim anlayışı çerçevesinde, üniversiteyle bir şekilde ilişkili bütün kesimleri belli oranlarda yönetimin bir parçası ve paydaşı haline getirmeyi planlıyoruz. Bunun ilk aşamalarından biri öğrencilerimiz arasından rektör danışmanı seçilmesi ama sadece bununla sınırlı kalmayacak. Üniversiteye katkı sunacak kişi, kurum ve kuruluşları üniversitenin paydaşı haline getireceğimiz farklı uygulamalarımız zaten mevcut bunları daha kalıcı ve etkili bir formata dönüştürme çalışmalarımız olacak.” dedi.
Yönetim ve eğitim politikalarının Mardin Artuklu Üniversitesine aidiyet bilincinin bir kimlik olarak benimsenmesini teşvik ettiğini vurgulayan Özcoşar, bunu kurumsal bir politika olarak benimsediklerini ve bu bilincin oluşumunu öğrenciler düzeyinde hem müfredat uygulamaları hem de çeşitli etkinliklerle desteklediklerini söyleyerek,
Öğrencilerin kampüs ve kent sosyalleşmesi açısından teşvik edildiğini ve tüm çalışmaların odak noktasının öğrencilerin edilgen bir konumla nesneleşmesi yerine üniversite başta olmak üzere hayatın her aşamasında oldukça etkin bir özne olmasının yolunun açılması olduğunu belirtti.
Öğrencilerin yaratıcı bakış açılarının üniversitenin gelişmesine katkı sunacağı inancıyla Projeji hayata geçirmeye karar verdiklerini ifade eden Özcoşar,
“Öğrenci rektör danışmanı, üniversitenin karakterini yansıtan bir uygulama olacak. Öğrencilerin bir iç paydaş olarak karar süreçlerinde daha etkin yer alması, üniversitenin ruhunu da yansıtacak. Ayrıca bu uygulamanın üniversitenin iç iletişimi de geliştireceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.
Tamamen demokratik yollarla öğrenciler tarafından seçilecek olan ‘Rektör Danışmanı’nın üniversitedeki görev, yetki ve statü bakımından akademik danışmanlar ile eş seviyede olacağı, ücret bakımından burs temin edileceği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2020, 12:41

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER