MAÜ, Özbekistan’ın Taşkent Devlet Ekonomi Üniversitesi ile Protokol İmzaladı

Mardin Artuklu Üniversitesi ve Özbekistan Taşkent Devlet Ekonomi Üniversitesi arasında Mevlana Değişim Programı kapsamında karşılıklı işbirliğini ve ortak anlayışı teşvik etmek ve geliştirmek amacıyla, eğitsel ve bilimsel işbirliği protokolü imzalandı.

MAÜ, Özbekistan’ın Taşkent Devlet Ekonomi Üniversitesi ile Protokol İmzaladı

İki üniversite arasında ortak bilimsel çalışmalar, bilim insanları ve öğrencilerin akademik değişim programları gibi birçok alanda mutabakata varılan İşbirliği Protokolü, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve Özbekistan Taşkent Devlet Ekonomi Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Kongratbay Sharipov tarafından imzalandı.

Pandemiden ötürü online olarak gerçekleştirilen protokol imza görüşmesinde, Protokolün iki üniversitenin araştırma kalitesini ve  öğrenci başarısını tırmandıracağını  belirterek konuşmalarına başlayan MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar,

 “Özbekistan’dan bir üniversite ile yapacağımız  protokolden ötürü sevinç duydum. İnşallah Rektör Prof. Dr. Kongratbay Sharipov’u ileriki süreçlerde burada misafir etme imkânı buluruz. Bugün imzaladığımız protokol gereği iki üniversite arasında ortak bilimsel çalışmalar, bilim insanları ve öğrencilerin akademik değişim programlarının; iki üniversitenin araştırma kalitesi ile hem öğrenci başarısını hem de akademik başarısının artmasında bir etkisi olacağını düşünüyorum. Rektör Sharipov’a ve heyetine saygılarımı sunuyor, kendilerine  protokol için teşekkür ediyorum.” dedi.

Taşkent’in  zihin ve gönül dünyalarımızın kadim bir kenti olduğunu ifade eden Özcoşar, Taşkent’in bilimsel ve akademik geçmişinin coğrafyamızın bilim ve akademik kodlarını oluşturduğunu ve Mardin’in de benzeri bir yapısı olduğunu söyleyerek, iki şehri ortak bir zemin oluşturarak buluşturabilecek başarılı faaliyetler yürütülmesini temenni etti.

 

Türkiye’de birçok üniversite ile ortak çalıştıklarını belirten Özbekistan Taşkent Devlet Ekonomi Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Kongratbay Sharipov, Mardin Artuklu Üniversitesi ile çalışmanın memnuniyet verici olduğunu dile getirerek,

Türkiye gerek teknoloji gerekse  diğer alanlarda oldukça ilerde. Bizler eminiz ki bu tür iş birliklerimiz ile hem teknolojik hem de ilmi alanda birbirimizden ziyadesi ile istifade ederek verimli bir çalışma sergileyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın somut adımlarının  en yakın zamanda atılacağının  belirtildiği online protokol görüşmesi, tarafların  Mevlana Değişin Protokolünü imzalaması ile tamamlandı.


Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2021, 11:52

ÖMER BEKEN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER