MAÜ, Covid-Test Laboratuvarını Kuran Akademisyenlerine Plâket Verdi

Mardin Artuklu Üniversitesi akademisyenlerinin destekleri ile Mardin Devlet Hastahanesinde kurulan Covid-19"Real-time PCR” test laboratuvarının kurulmasına katkı sağlayan akademik personele Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar tarafından başarı belgesi ve plâket takdim edildi.

MAÜ, Covid-Test Laboratuvarını Kuran Akademisyenlerine Plâket Verdi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan korona virüs salgını nedeniyle  ülkemizin aldığı tedbirler ile birlikte  sunduğu sağlık hizmetlerine, tüm kurumlar gibi Mardin Artuklu Üniversitesinin  de ilk günden itibaren gerek duyulduğunda her türlü desteği verme gayreti içerisinde oldukları bildirildi.

 

Mardin Devlet Hastanesi, pandeminin tespiti ve bulaş riskini izole etmek maksadıyla; test sayısının artırılması, hızlı vaka tespiti ve karantina süreci ile virüsün yayılmasını önlemek amacıyla Real-time PCR laboratuvarının kurulmasına MAÜ akademisyenleri tarafından   büyük katkı sunulduğunu hatırlatan Özcoşar,

 

Mardin Devlet Hastanesinde oluşturulan ve PCR laboratuvarının kurulmasında büyük emek sarf eden akademisyenlerimizden; Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı öğretim görevlisi M. Yunus Emre ile Dr. Ümmügülsüm Tükenmez Emre’ye özverili çalışmalarından ve hayati öneme sahip katkılarından dolayı teşekkür ederiz.” dedi.

 

Mardin Devlet Hastahanesinde kurulan ve yaklaşık bir ayı geçkin süredir hizmet veren  PCR laboratuvarında günde 300’ü aşkın test yapıldığını ve bu sayının gerek duyulması halinde 500-600 test sayısına ulaşabilme kapasitesine sahip olduğu bilgisi veren Öğretim Görevlisi Mustafa Yunus Emre, laboratuvarın kurulması esnasında Mardin’de bulunan tüm ilçe hastahenelerinde görev yapan  12 Biyolog’a Covid-19 test analiz  cihazı (PCR)nın  kullanımı için  eğitim verdiklerini ifade etti.   

 

"Real-time PCR" cihazı ile  kalıtsal materyal olan DNA’nın çoğaltıldığını ve Covid test kitleri ile alınan numunelerin çerisinde bu virüse ait olan RNA varlığına bakıldığı bilgisini veren Emre,

 Real-time PCR cihazının  farklı  tipik kullanım alanlarından; patojen saptanması, gen anlatımının analizi, kromozomlardaki sayısal-yapısal bozuklukların analizi ve immüno PCR ile protein belirlemesinde etken olduğunu söyleyerek,  kurulan  laboratuvarın temin edilecek çeşitli kitler ile farklı hastalıkların net teşhisini de mümkün kılabileceğini belirtti.

Mardin Artuklu üniversitesi  Rektörü Pof. Dr. İbrahim Özcoşar ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Reşit Yıldız tarafından Mardin Devlet Hastanesi bünyesinde Kurulan PCR  Laboratuvarının kurulmasına  ve tecrübelerini diğer sağlık çalışanları ile paylaşarak sürece katkı sunan hocalarımızdan; Dr. Ümmügülsüm Tükenmez Emre ve Öğretim Görevlisi Mustafa Yunus Emre ye özverili çalışmalarından dolayı başarı belgesi ve plâket takdim edildi.

Özcoşar, salgına karşı Türkiye olarak topyekûn bir mücadele verildiğini ve diğer dünya ülkeleri ile karşılaştırma yapıldığında sağlık alanında büyük başarı kaydedildiğini belirterek, sürece katkı sunan başta Mardin Artuklu Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri olmak üzere  tüm sağlık çalışanlarına minnettar olduklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2020, 13:27

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER