Mardin Bilim Ve Sanat Merkezlerinden Siper Maske Üretimine Katkı

Artuklu Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi sağlık çalışanlarına yönelik yüz koruyucu siperlerin üretimi ile ilgili AR-GE çalışmalarını tamamlayarak ilk ürünlerin ürettiklerini belirttiler.

Mardin Bilim Ve Sanat Merkezlerinden Siper Maske Üretimine Katkı

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Coronvirüs (Covid-19)  salgını önlemlerine yönelik Mardin de 5 yıldır faaliyet gösteren Artuklu Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi sağlık çalışanlarına yönelik yüz koruyucu siperlerin üretimi ile ilgili AR-GE çalışmalarını tamamlayarak ilk ürünlerin ürettiklerini belirttiler.

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Şehmus SÜMER "Artuklu Prof. Dr. Aziz Sancar Bilsem'de ve Midyat Bilsem'de  ayda 800 civarında yüz koruyucu siper maske üretebileceğiz. Yeni yatırımlar yaparak üretim kapasitemizi artıracağız. Üretilen siperleri bu süreçte fedakârca çalışan sağlık çalışanlarımıza ücretsiz ulaştıracağız. Sağlık İl Müdürlüğümüzle koordineli bir şekilde süreci yöneteceğiz. Dolayısıyla ürünleri piyasaya vermeyeceğiz. Sağlık İl Müdürlüğümüze ileteceğiz onlar da sağlık çalışanlarına iletecek. Böyle bir çalışmanın yapılması son derece gurur verici.  Sürece katkı veren, BİLSEM'lerde görev alan yönetici ve öğretmenlerimize teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

 

Kurum Müdürü Ahmet GÖNENÇ; "Sağlık İl Müdürlüğü ile  yaptığımız görüşmeler sonucunda, özellikle sağlık çalışanları için büyük önem taşıyan yüz koruyucu siperlerin üretiminde sıkıntılar yaşanması üzerine, biz de BİLSEM'de yüz koruyucu siper üretimine başladık. Bir adedi yaklaşık 2 saatte üretilebilen ve kurumuzdaki 3D yazıcılarla ile sürdürdüğümüz üretim, ilerleyen günlerde 3d yazıcılarımızın artmasıyla  artırılacak. Üretilen yüz koruyucu siper maskeler, gece gündüz fedakarca çalışan sağlık çalışanlarına dağıtılacak." dedi.

Kurumda görevli Bilişim ve Robotik öğretmeni, Muhammet BİLEM; " Kurumda etkinlik ve proje tabanlı eğitimler veriyoruz. Özel yetenekli öğrencilerimize 3D yazıcı eğitimleri veriyoruz yıllardır. Siper maskeleri de 3 boyutlu yazıcılarımızla yazılımlarını yapıp Plan denilen bir malzeme ile üretiyoruz." dedi.

26-03-2020
26-03-2020

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 18:32

Furkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER