Dr. Nihat Özkan, ‘Çanakkale Acı İlaçtır’

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Mardin Milletvekili aday adayı olan Dr. Nihat Özkan, Çanakkale Zaferi'nin 100. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısı ile açıklamalarda bulundu.

Dr. Nihat Özkan, ‘Çanakkale Acı İlaçtır’

Mardin’in de çeşitli temaslarda bulunan AK Parti Mardin milletvekili aday adayı Dr. Nihat Özkan, Çanakkale Zaferi'nin 100. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü, Türk ve dünya tarihinde ‘Çanakkale acı ilaçtır’ olduğunu söyledi.

Dr. Nihat Özkan şöyle konuştu: “ülkenin kalbini demek olan İstanbul’u korumak için boğazı elinde tutmak zorunda olan Osmanlının yarım adaya binlerce can gömmek zorunda kalması da o ilacı yudum yudum içmesi demek oluyordu.”dedi.

Bu acı ilaç bir kez yutulduktan sona zehre dönüştüğünü sözlerine ekleyen Özkan şöyle konuştu: “Bu acı ilaç, bir kez bir kez yutulduktan sonra yutanı iyileştirmek ne kelime kayıtsız şartsız öldürüyordu. İki taraftan binlerce kişinin öldüğü kan, hastalık ve ızdırab ile sarılmış korkuyla cesaretin, düşmanla dostun, talih ve bahtsızlığın içi içe geçtiği ölümden ölümden ve yine ölümden ibaret vahşi bir arenaydı. Çanakkale; Bu savaşın arkasındaki insanı görmek, onun acılarıyla, yokluklarıyla ödediydi bedel ile yüzleşmek, tarih kitaplarında pek bahsedilen bir konu değildir. Kitaplar, tarafları kazanan ve kaybedenler diye iki guruba ayırır. Savaşın sonuçlarını kazanç ve kayıp haneleri ile değerlendirir, bunları ülkelerin tarihinin cesaret hikâyelerine teslim eder ve zamanın akışını izleyerek başka bir konuya geçerler. Oysa savaş, havada ıslık çalarak ilerleyen şarapneller, uğuldayarak gelen top gülleleri, patlamalar, yangın, feryatlar, inlemeler, can çekişmeler, dizanteri, bit ve mikrop, açlık sefalet, az önce şakalaştığın arkadaşını şimdi parçalamış görmek ölmemek için öldürmek zorunda kalmak, çok ama çok korkmak bütün bu hengâmenin ortasında hayata ve ölüme katlanmak demektir. Bunların hepsine birden tanıklık etmeye dayana bilme gücüdür. Çanakkale bir ulusun yeniden doğuşu destanıdır. Şehitlerin toprağı yüzüncü yılında Çanakkale zaferi ve tüm şehitlerimizi şükran ve saygıyla anıyor, ruhları şad olsun mekânları cennet olsun.”dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal marşı olan İstiklâl Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un, Çanakkale şehitleri için yazdığı, “Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın? "Gömelim gel seni târîhe" desem, sığmazsın. Herc ü merc ettiğin edvâra da yetmez o kitâb... Seni ancak ebediyyetler eder istîâb. şiir den bir mısra okudu. Özkan, daha sonra Mardin Ak Parti il Başkanlığına geçerek, İl Başkanı Bahattin Uncuyu ve parti teşkilatını ziyaret etti.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2015, 09:11

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER