Tarihi Kızıltepe Ulu Camii Restorasyon Çalışmaları Başladı

AK Parti Mardin Milletvekili, Çevre Komisyonu Üyesi Abdurrahim Akdağ, Artuklular tarafından yaklaşık 800 yıl önce inşa edilen Kızıltepe Ulu Cami'nin restorasyon çalışmaları başladı.

Tarihi Kızıltepe Ulu Camii Restorasyon Çalışmaları Başladı

Akdağ, yaptığı yazılı açıklamada, tarihi ve mimari yapısı ile ön plana çıkan Mardin merkez ve Midyat'tan sonra Kızıltepe ilçemizde tarihi mekanların bir bir restore ettik.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç’ın insiyatifiyle Ulu Cami'nin restore edileceğini ifade eden Akdağ, şunları kaydetti:

"Kızıltepe ilçesindeki 800 yıllık tarihi Ulu Cami aslına uygun bir şekilde restore edilecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç ve Cumhurbaşkanımız  Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok yetkiliye konu hakkında bilgi sunmuştuk.

Bölgenin nadir eserleri arasında yer alan Kızıltepe Ulu Camisi ile ilgili olarak aslına uygun restore edilebilmesi amacıyla bilim heyeti eşliğinde projeleri hazırlandı. Ulu Cami'nin restorasyonu için hazırlanan proje 21.01.2015 tarihinde Diyarbakır Kültür Varlılarını Koruma Kurulu tarafından restorasyon, makine ve elektrik projelerini onaylandı.

Diyarbakır Bölge Müdürlüğü tarafından 2015 yılı yatırım programına alınan Kızıltepe Ulu Camii  Restorasyon çalışmaları  ve Çevre Düzenlemesi  çalışmaları bugün başladı. Enaz 3 Yıl sürecek olan, bu tarihi ana tanıklık etmek için Vakıflar Bölge müdürümüzle beraber  incelemelerde bulunduk.”

Kızıltepe ilçemize hayırlı olsun, dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 18:37

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER