Öter Öğretmenlerin Sürgün Edilmesini Doğru Bulmuyorum.

Kızıltepe Zahireciler derneği ve Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Onursal Başkanı Mehmet Şerif Öter Mardin’den başka bölgelere sürgün edilen öğretmenlerle ilgili bir açıklama yaptı.

Öter Öğretmenlerin Sürgün Edilmesini Doğru Bulmuyorum.

Öter açıklamasında  “ 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimi sonrası Ülke genelinde uygulanan Olağan üstü hal (OHAL) yasasıyla kamuda yapılan temizlik çerçevesinde binlerce öğretmen açığa alınmıştı. Daha sonra yapılan inceleme ve araştırma sonucu büyük çoğunluğu görevlerine iade edilen öğretmenlerden 1100 tanesi görev yaptıkları il, bölge dışına tayin adı altında sürgün edildiler.  Bunlardan 120 eğitimci  Mardin ilimizde görev yapan öğretmenlerdir. 

 Aldığımız bilgiye göre bu öğretmenlerin yeni görev yeri olarak ağırlıklı İç Anadolu bölgemize bağlı olan Sivas, Yozgat, Çorum, Aksaray, Çankırı ve Tokat İllerimiz olduğu yönündedir.                   Tarih sayfalarına bakıldığında geçmişte bu İllerimizin bazılarında her zaman pusuda bekleyen provokatörlerin kışkırtmasıyla Sağ, Sol,Alevi,Sünni, Türk, Kürd kavgaları yaşatılmış.                             Şayet bu öğretmenlerin görev yeri değişikliği ulusal bir mesele haline gelmiş ise İstanbul,İzmir,Ankara  gibi Metropol kentler güvenlik açısında değerlendirilebilir.

Basında çıkan bazı haberlere göre Batman’dan Sivas’a sürgün gönderilen bir öğretmen Sivas valiliği tarafından güvenliği sağlayamayacağı gerekçesiyle Sivas’ta görevlendirilmediği ve ilgili öğretmenin Burdur İline gönderildiği yönündedir.

Sürgün veya tayin yoluyla gönderilen öğretmenler terör örgütüyle ilişkilendirildiğinden gidecekleri yerde sağlıklı görev yapabilmeleri mümkün değil. Hepimiz biliyoruz ki bu ülkede her zaman provokasyon ve provokatörler pusuda beklemektedir. Allah esirgesin böylesine bir provokasyon sonucu bir öğretmene saldırı yaşanır, can kaybı, yaralanma benzeri bir durum cereyan ederse, ortaya çıkabilecek manzaraları hiçbir vatansever insanımız düşünmek bile istemez.  Diğer bir mağduriyet ailelerin parçalanma riski. Her halükarda sakıncalarla dolu bu sürgün kararın Hükümetimiz tarafından gözden geçirilerek iptal edilmesi, toplumsal barışa ve kardeşliğe önemli katkı sunacaktır. Bu konuda başta Vatansever ve cesur  sivil toplum örgütleri olmak üzere tüm duyarlı kesimlerin Hükümet nezdinde girişim ve demokratik baskı oluşturması tarihi bir görevdir. Tunceli ilimizde 62 Öğretmen için sürgün kararı verilmişti. Fakat AK. Parti Tunceli il başkanı Fatih Tek’in girişimleri ve Tunceli valisi Tuncay Sonel’in olumlu yaklaşımı 50 öğretmenin tekrar Tunceli ilindeki okullarda göreve devam etme kararı sağlandı.

Benzer girişimi Başta AK. Parti Milletvekillerimiz Sayın Orhan Miroğlu, sayın Ceyda Bölünmez, Konum ve sayın Cumhurbaşkanımıza rahat ulaşma imkanı bulunması  asabiyle Hemşerimiz olan  Ak.Parti MKYK. Üyesi Sayın Zeynep Alkış, İl Başkanımız sayın Mehmet Ali Dündar ve bu güne kadar Mardin’e önemli hizmetlerde öncülük yapan ve önemli toplumsal projelere imza atan Mardin Valimiz sayın Mustafa Yaman’dan bekliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2017, 09:45

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER