Kızıltepe’de Kırmızı Mercimek Hasadı Başladı

Mardin’in Kızıltepe ovasında 2015 yılı Kırmızı Mercimek hasadına başlandı.

Kızıltepe’de Kırmızı Mercimek Hasadı Başladı

Dünyanın en kaliteli mercimek olan kırmızı mercimeğin yetiştiği Kızıltepe ovasında ilk ürün

Konuk (Remoke) köyünden Çiftçi Mehmet emin Tekin tarafından hasat edildi.

 

Hububat pazarına getirilen ürün, Zahireciler Derneği Üyelerinden Abid Turgay tarafından kilogramı 2 lira 830 kuruştan satın alındı.

 

Kırmızı mercimeğin bu sene çok az ekildiğini belirten Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, bunun nedeninin kırmızı mercimekte prim desteklemesinin çok az olması ve Kanada gibi ülkelerden kalitesiz mercimeğin İthalatına son 5 senedir izin verilmesi olduğunu söyledi.

 

Öter “Bundan 15 sene öncesine kadar ovamızda yıllık kırmızı mercimek üretimi yaklaşık 500 yüz bin ton civarında gerçekleşiyordu, Dünyanın bir numaralı Kırmızı Mercimek İhracatçısı iken Şuanda nerdeyse Ülkemiz  Dünyanın en büyük Kırmızı mercimek ithalatçısı durumuna gelmiştir. Kalitesiz ithal mercimeği iç piyasada yerli ürün adı altında satılıyor.

Çiftçimizin alın teriyle ürettiği besin değeri ve kalorisi yüksek yerli ürünümüzün hak ettiği değeri bulamamasından dolayı her geçen yıl üretim azalıyor,

Gerekli tedbirler alınmadığı taktirde Milli ürünümüz olan Dünyaca ünlü kırmızı mercimeğimiz yok olacaktır. Eski üretim hacmine kavuşması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın mercimekte  destekleme primini artırmaları ve cazibe ürün kapsamına alınmasını  bekliyoruz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2015, 13:26

derik47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER