banner113

Kim Gelirse Gelsin Güçlü Anayasa Ve Bağımsız Yargı Şart.

Geçmişten bu güne Cumhuriyet tarihimize baktığımızda demokratik yollarla işbaşına gelen, iktidarlar güçlendikçe, sorgulayan, hak arayan, örgütlü sivil toplum oluşumlarına ve bireylere karşı benden değil anlayışıyla tahammülsüzlük ve ötekileştirme yaklaşımları olmuştur. Siyasi güce dayanarak kendi elleriyle işbaşına getirdikleri, işin ehli olmayanlar memlekete zarardan başka bir şey vermemiştir. Geçmişten gelen ve bir türlü değişmeyen bu anlayış için halk dilinde aşırı güç, güç zehirlenmesi şeklinde de ifade ediliyor. Bu durumdan sadece ülke değil!, Halkın desteği, güveni ve sevgisiyle, büyük umutlarla işbaşına getirilen ama sonradan, sahip olduğu siyasi güç ile kibirlenip, mağrur olan siyasi iktidarlar yıpranmış ve kayıp etmeye mahkum olmuşlardır..

HERKES GEÇMİŞTEN VE HATALARDAN DERS ALMALI!

Sayın Cumhurbaşkanımız aldığı erken seçim kararı sonucu 14 Mayıs 2023 tarihinde iki ay sonra Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri yapılacak. Cumhur ittifakı ve Millet ittifakı yarışacak. Öncelikli temennimiz Ülkemiz için hangi taraf daha hayırlı ise Rabbim iktidarı ona nasip, etsin inşallah.

Kim iktidara gelirsen gelsin öncelikleri ülkenin geleceği ve her alanda gelişmesi, kalkınması için, Adalet çerçevesinde herkesin hakkını koruyan; Güçlü bir anayasa ve Adaletin emrinde olacak bağımsız bir yargının oluşmasını sağlamak olmalı. Gerekirse bunun için referanduma gidilebilir.

Öylesine güçlü bir anayasa olsun ki herkesin, her kesimin güvencesi, suç işleyenlerin de korkulu rüyası olsun.

Öylesine net ve anlaşılır bağımsız bir yargı olsun ki adaletin emrinde, kanaatle değil, kanıtlarla hüküm versin.

Emperyalist ABD çıkarı için gücü yettiği ülkeleri, toplumları eziyor, zulüm ediyor, yok ediyor. Ama gelin görün ki bundan 236 yıl önce 1787 tarihinde yaptığı ve sadece 7 Maddeden oluşan anayasasına bağlı sağlam devlet sistemine sahip olduğu için siyasetçisi de bürokratı da yasaların emrinde, ülkesine gerçek hizmetkâr oluyor.

Bizim anayasamız 177 sabit 16 geçici maddeden ibaret olduğu söyleniyor. Gerek siyasetçiler gerek vesayet güçleri KİM iktidarda güçlendiyse kendi ideolojik veya çıkarlarına göre düzenleme yapmaları sonucu ne yazık ki bu cennet vatanımız birçok alanda hak ettiği yüksek seviyelerin gerisinde kalmaya devam ediyor.

Bu gün ülkemizde yaşanan sıkıntıların bir kısmı küresel dünya sisteminden kaynaklı olsa da başta ekonomide ve diğer bazı alanlarda iktidarımızın hataları söz konusudur. İyi niyet, irade ve kararlılık olduğu sürece düzelemeyecek hiçbir şey yoktur.

Bu yazım basında yayınlandığı gibi twitter sayfamda paylaşıp, Cumhurbaşkanımız, aynı zamanda Cumhur ittifakı adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Millet ittifakı Cumhurbaşkanı adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu etiketleyeceğim. Ve kendilerine çağrıda bulunarak daha güçlü bir Türkiye için daha güçlü bir anayasa ve daha adil ve bağımsız bir yargı için  seçimden sonra adım atacaklarına dair sözlü değil yazı ile deklere etmelerini temenni ediyoruz. Takdir kendilerinindir.

YORUM EKLE