İyi ki Öğretmeniz Dedirten Telefon

İyi ki Öğretmeniz Dedirten Telefon

Günün ilk dakikalarında telefonum çaldı.
Telefonumda kayıtlı olmayan bir numara idi arayan. Haftanın son günü olması nedeniyle geçen haftayı özetlediğimiz video çalışmaları, önceki gün basında çıkan haberlerimizin analiz çalışmaları, gün içinde yazılacak/yapılacak haberlerle ilgili metin ve görsel hazırlıkları ve benzeri hareketlilikler içinde hızlıca telefonu açıp cevap verdim.
Amacım hemen konuyu almak, gereğini yapmak ve çalışmalarıma ara vermeden devam etmekti.
Kısa bir şekilde selamlaştık. Telefondaki ses ‘ben Uğur Ayhan’ dedi.  Ben doğrudan konuya girip sonrasında işlerime dönmeye odaklandığımdan ‘çok memnun oldum tekrar, buyrun nasıl yardımcı olabilirim’ deyince karşıdaki ses yine ‘Adıyaman’dan Öğretmen Mehmet Uğur Ayhan’ diye ismini tekrarlayınca ben kendime geldim.
İçten bir sesle bütün gündemimden kopup sadece bu güzel isme/sese odaklandım.

Bir önceki yazımda yazdığım Engel Tanımayan Öğretmenler yazımın engel tanımayan kahramanı idi arayan.
Doğuştan bedensel engelli 8 yaşındaki Filiz Arık’a evde eğitim veren, onun hayatını değiştiren, Filiz’in ve ailesinin bitti dediği yerde onlar için her şeyi yeniden başlatan Filiz’in ve hepimizin kahramanı Sınıf Öğretmeni Mehmet Uğur Ayhan idi karşıdaki ses.
Yazımın kahramanı tarafından aranmak farklı bir duygu imiş.
Şaşırdım,
Sevindim,
Gurur duydum.
Teşekkür etti Mehmet Uğur Ayhan Öğretmen. Kendisiyle ilgili yazı yazdığım için, yazıda kendisiyle ilgili kullandığım ifadeler için.
Yazının her cümlesinin yaşadıklarını/duygularını tam olarak tercüme ettiğini söyleyen Mehmet Uğur Ayhan öğretmenim, Filiz’le eğitim süreci boyunca sanki doğrudan yanımızdaymış ve her anımıza şahit olunmuş gibi yazının yazıldığını söyleyip yaşadığı güzel duyguları aktardı bana.
Ailece yazıyı okuyunca o günlere tekrar geri gittiğini anlattı.

2013 yılına, Filiz’le karşılaştığı ilk güne zamana yolculuk yaptık birlikte.
Yağmurlu ve soğuk bir Aralık gününde Filiz’in evine ilk gidişini ve sonrasında adım adım Filiz’le yazdıkları bir hayata dokunuş, yeniden doğuş, ayağa kalkış ve başarı hikayesini anlattı.
Birçok kişinin hatta bazen umut beklenenlerin bile bundan bir şey olmaz dedikleri kişilerden aslında ne kadar çok şey olabileceğinin sesiydi konuştuğum ses.
Uzun uzun konuştuk.
Anlatmıyor adeta yeniden yaşıyordu her anı, her şeyi Uğur Öğretmen.
69 yaşında şimdi Mehmet Uğur Ayhan Öğretmen. Ama sesi de heyecanı da coşkusu da mesleğe başladığı ilk gün gibiydi.
Adıyaman’a beklediğini söyledi beni. Ben de onu Mardin’e.
Teşekkür etti. İlgim, duyarlılığım ve yazdığım yazı için.
Asıl ben teşekkür ediyorum, asıl biz teşekkür ediyoruz Uğur Öğretmenim. Dokunduğunuz her hayat, ne yapabilirim ki ben diye düşünmeden okyanuslarla buluşturduğunuz her deniz feneri için.
Biz ne kadar teşekkür etsek azdır. Yeniden hayata kazandırdığınız Filiz/Filizler için.

Bu telefon bana iyi ki öğretmenim dedirtti bana yeniden.

YORUM EKLE