İstanbul Mardin Tanıtım Günleri ve Kazanımlarımız

İstanbul’da, Mardin’i tanıtmak amacıyla 5-8 Şubat 2015 tarihleri arasında Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan “Mardin Tanıtım Günleri”ne siyasi, bürokrat, iş adamı ve farklı kesimlerden oluşan insanların katılımıyla görkemli bir açılışa sahne oldu.
          Tarihi ve mimari dokusuyla açık hava müzesi görünümünde olan, inanç ve kültür turizminin önemli merkezleri arasında yer alan, “Gündüz Seyranlık, Gece Gerdanlık” olarak nitelendirilen Mardin tanıtım günlerine, hem bölgesel hem de ulusal anlamda habercilik yapmak için kollarını sıvayan www.mardintime.com ve bölgenin ilk haber–yorum ve düşünce dergisi olan Mardintime dergisi olarak, Mardin Tanıtım Günleri’nde biz de stand açtık.Kentimizin yerel ve ulusal dinamikleriyle birlikte, 4 gün süreyle oradaki etkinlikte yer aldık.
 Kuşkusuz, böylesi etkinlik ve organizasyonlar her daim “kazanım” içeriklidirler. Özellikle bu türden etkinlikler, tanıtım, imaj ve gelişim açısından “önem” arz edicidir.
Geçmişte farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan, birçok din ve dilin bir arada yaşadığı, tarihi değerlerini günümüze kadar taşıyan Mardin, artık Türkiye’de tanınan, bilinen ve değer verilen bir il konumuna gelmiştir. Mardin Tanıtım Günleri aracılığıyla bu konum daha da güçlendi.
Bu tanıtım, özelikle 6-7 Ekim olaylarından sonra ve daha önceden Mardin’e ön yargıyla bakan insanların yargılarının kırılması, Mardin’i bilmeyen, görmeyen insanlar için tanıma fırsatı ve yatırım yapmak için saha ve alternatif yerler arayan yatırımcılar için de çok önemli bir imkân doğurdu diye düşünüyoruz.
        Peki, İstanbul’da Mardin Tanıtıldı mı?
       Evet, genel olarak Mardin tanıtıldı ve Mardin bu konuda bazı kazanımlar da elde etti. Fakat bazı eksiklikleri de ifade etmek gerekir. Buradaki gayemiz şayet, bir daha yapılacaksa, objektif bir şekilde eksikleri ve yanlışları ortaya koyarak, en iyisinin yapılmasını sağlamaya çalışmaktır.
       Bu etkinliği gezip görme ve gözlemleme şansımız oldu. Yaptığımız incelemelerde şunu gördük ki, etkinliğin yapıldığı Atatürk Kültür Merkezi açıkçası, fiziki şartlar açısından bu organizasyonu kaldıracak kadar yeterli değildi.Küçük iller Feshane’de tanıtım günleri düzenleyebilir. Ancak, Mardin gibi parlak ve geleceğin yıldızı olabilecek bir ilin Feshane son derece yetersiz kaldı diyebiliriz.
        Ev sahibi gözüyle baktığımız kişileri orada görmeyince açıkçası üzüldük. İnanç turizmi ve çok sayıda tarihi, kültürel varlığıyla yakaladığı trendi geçen yıl başlatılan çözüm sürecinin bölgeye getirdiği huzurla devam ettiren antik kentte Mardin Turizm ve Otelciler Derneğinin (MARTOD) standının olmaması büyük bir eksiklikti.Mardin Turizm ve Otelciler Derneğini (MARTOD) bu organizasyonda niye yoktu merak etmiyor değiliz?
       Konaklama tesisleri, ulaşım yolları, yiyecek, içecek mekanları, alışveriş ve eğlence merkezleri, sanat ve kültür yuvaları, eğitim kurumları, tarihi eserler ve doğası tanıtılmadan, bir şehri tanıtmış olmazsınız. Tüm bu konularla ilgili ayrı ayrı broşürler bastırıp, tanıtım günlerinde dağıtımını sağlansaydı daha iyi olurdu .
       Farklı din, dil ve medeniyette insanların yıllarca bir arada yaşamasıyla adeta barış ve hoşgörünün sembolü olan Mardin’de çan sesi ile ezan sesini hiç görmedik.Ama dört gün boyunca yapılan müzik etkinlikleri hiç susmadı.Az da olsa bunlar misafirlere dinletilebilirdi.Aslında Mardin’i Mardin yapan bu önemli figürlerdir. Kızıltepe standı Şahkulubey Kümbeti maketini standında yer vermesi alkışlandı ma gelin görün ki tarihimizde önemli yeri olan Dayrulzafaran manastırı, Mardin kalesi, Taş evleri, dara harabeleri, Zinciriye medresesi vb. maketleri görmememiz bizi üzdü.Ayrıca Mardinin önemli figürlerinden mardin’in taklacı eşsiz Güvercini getirilmesi düşünülebilirdi.
          Dikkat çeken ve beni değil herkesi şaşırtan başka bir noktada Mardin’in tanıtıldığı alanda Ticari amaçlı birçok esnafın satış yapmasıydı. Satış yapılan bölümde Mardin’deki esnafların yoğunluk gösterememesi bir eksiklikti. Buradaki birçok firmanın katılım göstermemesinin sebepleri elbette tartışılabilir ancak büyük zararlar söz konusu olmadan katılım sağlamaları, en azından kendilerini tanıtma, yeni pazarlar oluşturma anlamında önemliydi fakat bunu göremedik.
Fazla karamsar olmamakla beraber, böyle geniş kapsamlı bir organizasyonun Mardin’ın tanıtımı için önemi büyüktü. Eksiklerine rağmen, bu etkinlikler amacına ulaşmıştır ve gelecek programlar için umut ışığı olmuştur. Bu güzellikleri gören bir insan olarak yaşanan yukarıda saydığım aksaklıkları da görmedim sayıyorum.
         Son gün aldığım bilgilere göre,net olmamakla birlikte yaklaşık bir milyon kişinin Mardin Tanıtım Günleri kapsamında Feshane’yi ziyaret ettiği belirtildi.Bu bir rekor diyebiliriz.Ve en önemlisi, “Feshane’yi ilk kez bu kadar yoğun ziyaretçi kabul ettiği” vurgulanıyordu. Bunda Dünyanın en uzun adamı Mardin’li Sultan Kösen’in tanıtım günleri boyunca orda olması ziyaretçi sayısını artırdı diyebiliriz.
        Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezinde en büyük alanlardan birine sahip olan Kızıltepe tanıtım standı birçok standa göre daha renkliydi, daha çok ilgi ve ziyaretçi çekti.Bunu aldığı ödüllerle taçlandırdı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi,Artuklu Belediyesi,Midyat Belediyesi, Ömerli Belediyesi, Yeşilli Belediyesinin ve diğer iştirak eden standlar da tanıtıma katkıda bulundular. 
      
Mardintime niye oradaydı?
 
        Bölgemizdeki olaylara siyasî, kültürel, toplumsal bir aynadan bakan, haberciliği tarafsız gözlerle sunan haber sitemizi ve Bölgenin ilk Haber Yorum ve Düşünce Dergisi olan Mardintime dergisi adına, İstanbul’da birçok siyasetçi, bürokrat, Akademisyen, işadamı ve diğer vatandaşlarımızla tanışma olanağını bulduk.
Standımız birçok standa göre daha çok ilgi ve ziyaretçisi vardı. Mardintime olarak Mezopotamya sahasına dönük, insanî, kültürel ve ekonomik verilerin gerçeğe uygun oranda temsilini sağlamak maksadıyla yaptığımız araştırmaları ziyaretçilerimize paylaştık. Bu amaçla, yayınladığımız  dergilerimizi insanlarımızla tanıştırma fırsatını yakaladık. Standımızı ziyaret eden misafirlerimizle, , entelektüel, sivil ve toplumsal grupların görüş ve önerilerini dinledik.
       İstanbul’da “Mardin Tanıtım Günleri” boyunca Standımızı ziyaret eden insanlardan aldığımız dönütler, bizi çok mutlu etti.
 
Teşekkür…
 
          Organizasyon fikrini olgunlaştıran, büyük uğraşlar neticesinde Mardin’deki kamu kurumlarının da desteğiyle bunu gerçekleştirmeyi başaran Mardin Valisi Sayın Mustafa Taşkesen, Mardin Dernekler Federasyonu (MARDİNFED)Başkanı Sayın İbrahim Biter Beyefendiyi yürekten kutluyorum. Temennimiz, bunun geleneksel hale getirilmesi tanıtım günleri olarak devam etmesidir. Bir kez daha, emeği geçen, katılım gösteren ve destek sunan herkese kucak dolusu sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum. Çünkü koca İstanbul`da Mardinlilerin varlığı bir kez daha hissedildi. Bu cesaret ve emeğin sonucudur.
 
Özel Teşekkür,
 
      Mardin Tanıtım Günleri'nin en büyük standı açan Kızıltepe Kaymakamlığı standı 200’e yakın stant arasında en Başarılı ve efektif stand ödülüne layık görüldü. Kızıltepe tanıtım standı birçok standa göre daha renkliydi, daha çok ilgi ve ziyaretçi çekti.İkram edilen Mırra Kahvesi,Mercimek Çorbası, Mercimek Köftesi, Şark köşesi, Kadın emeğinin değerlendirildiği Kızıltepe Çarşısı, yöresel oyunlar sahneleyen Folklor ekibi ve Temsili şahkulubey kumbeti ile ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.Başta Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş’e desteklerini esirgemeyen Kızıltepe oda başkanlarına,  Muhtarlarımız Hatip Şeran,Yavuz Kandemir,Sabri Öner’e,Seval Bektaş,Kızıltepe Çatomda Leyla ONUR Yanar,ve Sultan Özen hanımefendilere, Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibine özelikle Sait Kaya,Fahri Karabulut’a,Gümüş standında Sedat Acay'a Önemli özverisiyle Gazeteci Mehmet Halit Solhan’a,yaptığı Mercimek Çorbası, Mercimek Köftesi ile standa renk getiren Hikmet Ölçer ve ismini zikretmediğim katkıda bulunan tüm herkese teşekkür ederim.
 
 
 
Sonuç olarak, Tanıtım günlerine katkı sunan ve standımızı ziyaret etme nezaketinde bulunan bütün herkese teşekkür ederiz.
Mardin “kendisine” ve “geçmişine” has bir “ev sahipliğiyle” İstanbul’da, nice rüzgârlar estirsin dileğiyle.
 
Hoşgörü ve muhabbetiyle…
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
m.sait KAYA
m.sait KAYA - 7 yıl Önce

Tebrikler mehmet ali hocam objektif bir yaklaşım olumlu olumsuz açıkça herşeyi belirtmissiniz teşekkürler

İhsan HOMAN
İhsan HOMAN - 7 yıl Önce

güzel bir değerlendirme olmuş...